UBOJSTVA NA KORANSKOM MOSTU / Okončan jedan od najduljih sudskih procesa u Hrvatskoj: Hrastovu četiri godine zatvora

Image
Foto: PIXSELL

Nakon gotovo 24 godine pravne bitke, Mihajlu Hrastovu Vrhovni je sud dosudio četri godine zatvora za sudjelovanje u ubojstvu zarobljenih neprijateljskih vojnika na Koranskome mostu ratne 1991.

7.5.2015.
10:29
PIXSELL
VOYO logo

ZAGREB - Vrhovni sud u četvrtak je odlučio u jednome od najdužih sudskih procesa u hrvatskoj povijesti.

Nakon gotovo 24 godine, koliko je trajao proces protiv hrvatskog branitelja Mihajla Hrastova, Vrhovni je sud potvrdio drugostupanjsku presudu po kojoj je Hrastov osuđen na četiri godine zatvora zbog ratnog zločina u kojem je ubijeno 13 zarobljenih neprijateljskih vojnika na Koranskome mostu 8. listopada 1991. godine u Karlovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbacivši žalbe tužiteljstva koje je tražilo veću kaznu, ali i obrane koja je osporavala raniju presudu tvrdeći da je donesena na temelju pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja, ali i uz bitne zakonske povrede, Vrhovni je sud pravomoćnom učinio presudu koju je ranije donio kao sud drugog stupnja.

"Iako je počinjeno kazneno djelo s obzirom na brojnost žrtava izuzetno teško, u konkretnom slučaju doista postoje uvjeti za blaže kažnjavanje, kako pravilno ocjenjuje drugostupanjski sud osuđujući optuženika na kaznu zatvora u trajanju od četiri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imajući u vidu da je od kritičnog događaja, koji se zbio u izvanrednim ratnim okolnostima, proteklo gotovo 24 godine, izricanje strože kazne, kako predlaže državni odvjetnik, ne bi bilo opravdano kako s aspekta ličnosti optuženika i njegovih osobnih prilika, tako niti s ciljem generalne prevencije.

S druge strane, uistinu nema uvjeta niti za blaže kažnjavanje optuženika, jer po sudu drugog stupnja izrečena kazna zatvora u dovoljnoj mjeri odražava sve olakotne okolnosti, pa i zdravstvene tegobe optuženika vidljive iz liječničke dokumentacije priložene na sjednici ovog vijeća", stoji u obrazolženju presude Vrhovnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je Hrastov četverogodišnju kaznu još 2009. počeo služiti u zatvoru u Lepoglavi, ali je odlukom Ustavnog suda zbog proceduralnih razloga tadašnja pravomoćna presuda bila ukinuta, u kaznu će mu se priznati razdoblje od svibnja 2009. do prosinca 2010. kao i vrijeme provedeno u pritvoru od 6. ožujka do 4. rujna 1992. godine.

Od 1992. po tri oslobađajuće i osuđujuće presude

 U ovom slučaju koji traje čak od 1992. Hrastov je tri puta na Županijskom sudu u Karlovcu bio oslobođen optužbe s obrazloženjem da je u razoružane neprijateljske vojnike pucao u nužnoj obrani, no Vrhovni je sud tri puta donio osuđujuće presude na osam, sedam i četiri godine zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema posljednoj presudi Vrhovnog suda "nema nikakve dvojbe da je upravo Mihajlo Hrastov na mostu preko rijeke Korane u Karlovcu ispalio u rezerviste veći broj hitaca iz mitraljeza te ih tako lišio života". U presudi je ključan i citat da "prema rezultatima provedenog dokaznog postupka, a naročito materijalnim tragovima s lica mjesta analiziranim od strane balističkog i medicinskog vještaka nije utvrđeno da bi optuženik tempore criminis odbijao bilo kakav napad na sebe ili život i tijelo svjedoka Gorana Čerkeza".

Presudom se obrazlaže i visina zatvorske kazne od četiri godine na način da je brojnost žrtava izuzetno teška, ali da je u konkretnom slučaju doista bilo uvjeta za blaže kažnjavanje. "Imajući u vidu da je od kritičnog događaja koji se zbio u izvanrednim ratnim okolnostima proteklo gotovo 24 godine izricanje strože kazne kako predlaže državni odvjetnik ne bi bilo opravdano kako s aspekta ličnosti optuženika i njegovih osobnih prilika tako niti s ciljem generalne prevencije".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, stoji u presudi, nema uvjeta niti za blaže kažnjavanje, a izrečena kazna u dovoljnoj mjeri odražava sve olakotne okolnosti pa i zdravstvene tegobe optuženika vidljive iz liječničke dokumentacije.

Obrana najavila Ustavnu tužbu

 Odvjetnik Mihajla Hrastova Krešimir Vilajtović najavio je ustavnu tužbu na ovu pravomoćnu presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nezadovoljni smo ovakvom odlukom Vrhovnog suda, idemo u daljnju pravnu bitku, jer bi svaka osuđujuća presuda bila duboko nepoštena. Proces ulazi u 24. godinu, velik je to pritisak na Mišu pa bi malo nakon toliko vremena značilo i da je presuda bila oslobađajuća, a kamoli osuđujuća" rekao je Vilajtović.

Dodao je da tu presudu treba napasti ustavnom tužbom jer "Hrastov sigurno nije kriminalac već heroj Domovinskog rata".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hrastov je sa suborcima obranio Karlovac, spriječio presijecanje Republike Hrvatske na pola i onemogućio napad na Grad Zagreb. On nije kriminalac on je heroj Domovinskog rata", rekao je Vilajtović.

Na pitanje slijedi li Hrastovu odlazak u zatvor, jer je presuda pravomoćna, ili se to može odgoditi do okončanja ustavne tužbe, rekao je kako se nada da će Ustavni sud, odmah po zaprimanju njihove tužbe, donijeti privremenu mjeru da se odsluženje odgodi do okončanja postupka na Ustavnom sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo