ODLIČAN POČETAK U RIMU / Hrvatice sredile Argentinu na startu SP-a

Najbolje odbojkašice Hrvatske pobijedile su Argentinu 3-1 (25-17, 26-28, 26-24, 25-19) u prvoj utakmici skupine A Svjetskog prvenstva odigranoj u Rimu, te osvojile prva tri boda.

23.9.2014.
12:46
FIVB

Mogle su hrvatske odbojkašice doći i do uvjerljivije pobjede da su iskoristile uvjerljivu prednost (20-15) i dvije set-lopte u drugoj dionici. No, kad već nisu došle do pobjede u tri seta, hrvatske reprezentativke pokazale su iznimnu psihološku stabilnost, iščupale neizvjestan treći set i bile premoćne u četvrtom.

U prvom setu su hrvatske odbojkašice bile koncentrirane na prijemu i odlične na servisu, a napadački su dominirale SennaUšićJogunica i SanjaPopoović.

Odličnom napadačkom dionicom MijeJerkov, Hrvatska je stvorila dobru zalihu i u drugom setu, ali je u završnici izbornik Vercesi odlučio dati priliku mladim snagama, ubacivši po prvi put SamantuFabris i tehničarku BernarduBrčić, koje nisu imale dobar ulaz u utakmicu. Argentinke su sustigle vodstvo Hrvatske 20-15, a na kraju i stigle do izjednačenja. Hrvatske odbojkašice propustile su dvije set-lopte (24-23, 25-24), a Argentinke su iskoristile drugu priliku za osvajanje druge dionice.

Rasplet drugog seta potpuno je vratio Argentinke u utakmicu. Vodile su većim dijelom trećeg seta, drugi tehnički timeout dočekala s prednošću 16-12, ali su u završnici seta proradili hrvatski blok i obrana. Kad se tome pridodala i napadački mnogo bolja Samanta Fabris, nego što je bila u prvom ulasku, Hrvatska je preokretom stigla do dvije set-lopte (24-22). Argentinke su nanizale dva poena, ali sljedeća dva, a s njima i treći set otišli su na stranu hrvatskih odbojkašica.

U četvrtom setu, nakon početne neizvjesnosti (8-7), Hrvatska je zagospodarila terenom. Blok je bio neprobojan, napad raznovsrtan, što je Hrvatsku dovelo do uvjerljive prednosti (23-14), koju su pretvorile u vrijednu pobjedu.

Samanta Fabris je sa 16 napadačkih poena i pet uspješnih blokova bila najbolja hrvatska odbojkašica u ovom dvoboju. Mia Jerkov je imala 14 uspješnih prolaza i četiri izravna poena servisom.

U preostalim utakmica 1. kola u skupini A danas se sastaju Dominikanska Republika - Njemačka (17.10) i Italija - Tunis (20.00). Hrvatske odbojkašice će u srijedu u 2. kolu igrati protiv Italije, s početkom u 20 sati.