subašić obranio penal / 'Petarda' Hrvatske na Maksimiru, Norvežani zabili jedan 'počasni'

Na Maksimir je pristiglo 23.912 gledatelja dok je atmosferu već u 30. minuti podigao Marcelo Brozović svojim projektilom u mrežu gostiju. Nakon njega su uslijedili golovi Perišića, Olića, Schildenfelda i Pranjića

28.3.2015.
18:09
Goran Stanzl/PIXSELL

U utakmici skupine H kvalifikacija za Euro 2016. u subotu su u Zagrebu hrvatski nogometaši slavili protiv Norveške sa 5-1 (1-0) i zadržali vodeće mjesto u skupini.

Na Maksimir je pristiglo 23.912 gledatelja kako bi bodrilo Hrvatsku koja je došla do uvjerljive pobjede iako je nedostajalo presinga i brzog protoka lopte.

Već na početku, u petoj minuti, Rakitić je s desne strane loptu izbacio u kazneni prostor.
Johansen je imao opasan ubačaj iz prekida, no Vida je loptu izbacio glavom ispred Subašića.

Skejlbred je s desne strane u 12. minuti ubacio loptu u šesnaesterac, ali se Subašić našao u pravo vrijeme.

Prva izmjena Norvežana bila je u 19. minuti kad je ozlijeđeni kapetan Skejlbred izašao, a ušao je Samuelson.

U 20. minuti Brozović je pucao iskosa s lijeve strane, a Nyland je loptu poslao u korner.

U 30. minuti Olić je Brozoviću namjestio loptu, koju je veznjak Intera spremno poslao u gol. Modrić je kombinirao s Perišićem po lijevoj strani te dao Oli koji je vratio povratnu Brozoviću, koji je odmjerenim udarcem s 20-ak metara pogodio donji lijevi kut.

Rakitić je imao slab pokušaj kad je ekipa Norveške napravila prekršaj na rubu kaznenog prostora te je Nordtveit dobio žuti karton zbog starta, a Elyounoussi zbog prigovora.

Srna je u 48. minuti imao dobru poziciju iz slobodnjaka, što je nažalost otišlo iznad gola.

U 54. minuti Ivan Perišić je nakon duplog pasa s Rakitićem poslao loptu u gol za vodstvo Hrvatske 2:0.

Nova izmjena kod Norvežana bila je u 61. minuti - izašao je Dæhli, a ušao Nielsen.

U 65. minuti Ivica Olić je za 3:0 zabio svoj 20. pogodak u dresu Vatrenih. Pranjić je ubacio u kazneni prostor, a Mandžukićev udarac glavom Olić je klizećim startom pospremio u mrežu.

U 68. minuti penal za Norvešku - Ćorluka je gurnuo Elyounoussija u bezopasnoj situaciji, na što je sudac svirao penal. Ova utakmica mu neće ostati u dobrom sjećanju jer je nepotrebno zaradio crveni karton No, Subašić je obranio jer se lopta odbila od stativu.

U 70. minuti došlo je do prve izmjene u reprezentaciji Hrvatske - Ivica Olić je izašao, a ušao je Andrej Kramarić.

U 75. minuti izašao je Rakitić, a umjesto njega ušao Gordon Schildenfeld.

Posljednja izmjena u reprezentaciji Norveške u 80. minuti - izašao je Elyounoussi, a ušao Adbellaoue.

U 81. minuti Norveška je smanjila na 3-1 golom Alexandera Tetteyja. Nakon Mandžukićevog promašenog zicera, krenula je kontra i gosti su tada pogodili mrežu.

U 87. minuti utakmice pogodak je postigao Schildenfeld na ubačaj Srne, i to za vodstvo Hrvatske 4:1.

U posljednjoj izmjeni Hrvatske, igru je napustio Mandžukić, a ušao je Milan Badelj.

Igralo se tri minute sučeve nadoknade.

U 90. minuti Subašić je obranio loptu koja je stigla ravno u njega nakon udarca Nielsena.

U trećoj minuti sučeve nadoknade i kao šećer za kraj - 5:1. Pogodak je postigao Danijel Pranjić!

Dvoboju na Maksimiru nazočila je i predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, koja nije bila u svečanoj loži, već je sjedila na zapadnoj tribini stadiona.

HRVATSKA: Subašić, Srna, Ćorluka, Vida, Pranjić, Rakitić (Schildenfeld, 76), Modrić, Brozović, Perišić, Mandžukić (Badelj, 88), Olić (Kramarić, 69).

NORVEŠKA: Nyland, Hoegli, Forren, Nordtveit, Linnes, Tettey, Johansen, Skjelbred (Samuelsen, 19), Daehli (Nielsen, 61), Elyounoussi (Abdellaoue, 80), Odegaard.

STRIJELCI: 1-0 Brozović (30), 2-0 Perišić (54), 3-0 Olić (66), 3-1 Tettey (81), 4-1 Schildenfeld (87), 5-1 Pranjić (90+3).

CRVENI KARTON: Vedran Ćorluka (74).

SUDAC: Carlos Velasco Carballo (Španjolska)

STADION: Maksimir

GLEDATELJA: 23.912