'Razigrani laboratorij' novi je edukativno-zabavni serijal RTL Kockice u kojem voditelj Nikola Vikić-Topić , uz pomoć malih asistenata, kockićima predstavlja svijet znanosti tepokazuje zabavne pokuse i eksperimente.
Samo za RTL.hr Nikola se prisjetio svojih školskih dana, ispričao je što mu je najljepše u radu s klincima, ali i otkrio brojne anegdote sa snimanja emisije.
Predstavi nam ukratko novi serijal 'Razigrani laboratorij', što nas očekuje?
U svakoj epizodi izrađivat ćemo jednostavne, ali vrlo efektne pokuse uz pomoć mladih asistenata, djece iz različitih osnovnih škola. Epizode su kratke i zabavne te se iz njih može svašta zanimljivoga naučiti iz kemije, fizike, biologije ili pak meteorologije. Svi pokusi mogu se lako napraviti kod kuće uz potrepštine koje imamo u kuhinji i kupaonici.
Privlače li i tebe osobno znanost, eskperimenti i nova otkrića?
Jako me privlače, naravno! Ne bih studirao meteorologiju da nisam od malih nogu bio zaljubljen u matematiku, fiziku i prirodu. Oduvijek su me fascinirali znanost, pokusi i različite prirodne pojave te, vjerojatno kao i svaki znanstvenik, u svemu tražim uzročno-posljedične veze i objašnjenja.
A kakav si s kemijom? Kako ti je išla u školi?
U osnovnoj školi mi je kemija išla dosta dobro, no u gimnaziji mi je, iskreno, išla osrednje. Oba roditelja su mi kemičari, pa su se uvijek trudili da mi sve detalje dobro objasne, no ponekad mi je bilo teško pratiti ih. Znate kako je to kad roditelji nešto govore buntovnom tinejdžeru, ha-ha!
Kao dječak, što si želio biti kad odrasteš?
Prošao sam razne faze, vjerojatno kao i mnoga djeca. Nisam bio jedan od onih rijetkih koji već od malih nogu točno znaju što žele. Tako sam prvo želio biti glumac, kasnije kuhar, pa kriminalist, a tek pred kraj gimnazije - znanstvenik.
Dječji svijet jedno je magično mjesto, kako se ti snalaziš u njemu?
Po mnogočemu sam još dijete u duši. Oduvijek sam bio sanjar, stalno sam nešto maštao i zato mi nikad nije bilo teško zabaviti se i igrati sam sa sobom, iako sam volio i društvo, ai danas seznam uhvatiti u maštanju i sanjarenju. Jako volim voziti bicikl te hodati prirodom i planinariti jer na takvim mjestima mogu nesmetano razmišljati o životu, raznim prošlim događajima, ali i budućim planovima. Koliko god da nam olakšavaju život, mislim da nas mobiteli i računala jako ometaju u misaonim procesima.
Vodio si nekoliko zabavnih formata na RTL-u, no 'Razigrani laboratorij' namijenjen je prvenstveno djeci... Koliko je bilo teško prilagoditi se njima?
Nije bilo uopće teško. Volim raditi s djecom jer su ona najiskrenija, reći će sve što misle, bez ustručavanja. Najveći su kritičari, ali su i znatiželjni, što je u znanosti jako važno. Nerijetko puno manje kompliciraju od nas odraslih pa je rad s njima zapravo osvježavajući.
U emisiji ćeš imati pomoć malih asistenata... Što je najljepše u radu s djecom?
Mali asistenti bili su odlični – dragi i profesionalni, a upravo zbog njihove dječje zaigranosti, znatiželje i drugačijeg pogleda na svijet u pokusima su puno pomogli – sjetili su se stvari kojih se mi odrasli nismo, dali neke ideje, zajednički smo radili i neke preinake u pokusima. Sve u svemu bilo je zabavno i poučno – kako za njih, tako i za mene, jer i mi odrasli od djece možemo puno toga naučiti.
Možeš li se prisjetiti možda neke anegdote sa snimanja?
Bilo ih je više! Za početak prolijevanja vode, više puta sam bio mokrih rukava, uprljan bojom. Neki pokusi nisu nam uspjeli iz prvog pokušaja, ali to je u znanosti normalno – važno je ponavljati i pokušavati dok ne uspiju. Tijekom jednog pokusa, balon pun vode sam predugo držao iznad svijeće i on je eksplodirao. Naravno, poprskao me vodom od glave do pete. Svi prisutni prasnuli su u smijeh... Gotovo svi – snimatelju baš nije bilo smiješno jer je nekoliko kapljica završilo i na kameri!
Koji ti je najdraži eksperiment koji ste izvodili?
Ufff, teško pitanje! Bilo je stvarno dobrih, zabavnih i zanimljivih eksperimenata, no među najefektnijima su mi bili slonovska pasta za zube, implodirajuća limenka, tekućine različitih gustoća i izdržljivi balon! Ne želim vam kvariti iznenađenje prepričavajući te pokusepa vas pozivam da ih pogledate u našoj novoj emisiji 'Razigrani laboratorij'.