Let JAT 367 ostaje zapamćen kao jedno od najtragičnijih i najzagonetnijih zrakoplovnih nesreća u povijesti, koje je iznjedrilo nevjerojatnu priču o preživljavanju, ali i razotkrilo mračnu pozadinu terorističkog čina.
Smrtno opasan let koji je trebao povezati Skandinaviju i Balkan
Jugoslovenski Aerotransport (JAT) održavao je redovnu zračnu liniju između Stockholma i Beograda, s međuslijetanjima u Kopenhagenu i Zagrebu. Na dan 26. siječnja 1972. godine, McDonnell Douglas DC-9 poletio je na svoju posljednju rutu. Nitko nije mogao pretpostaviti da će let završiti tragično, kad je avion eksplodirao iznad češkog sela Srbská Kamenice.
Žena koja je preživjela nemoguće
Vesna Vulović, tada 23-godišnja stjuardesa, nije planirala biti na tom letu. Zbog zabune s drugom stjuardesom istog imena, završila je u avionu koji će joj zauvijek promijeniti život. Ova nesretna slučajnost dovela je do jednog od najnevjerojatnijih preživljavanja u povijesti zrakoplovstva.
Pad s 10.000 metara – kako je preživjela?
Kada je eksplozija raznijela avion na visini od približno 10.000 metara, Vesna je bila prikovana kolicima za posluživanje u stražnjem dijelu zrakoplova. Upravo ta okolnost, uz dubok snijeg koji je ublažio pad, omogućila joj je da preživi pad koji je kasnije upisan u Guinnessovu knjigu rekorda. Nije samo preživjela, već se nakon toga uspjela vratiti na posao u JAT-u.
Rasvjetljavanje misterija nakon 50 godina
Novi dokumentarac Bomba na letu JAT 367, švedskog novinara Tončija Percana, donosi dosad nepoznate informacije i razotkriva pozadinu napada koji je 1972. godine šokirao svijet. Istražujući političke motive i okolnosti napada, film donosi otkriće da su bombu postavili pripadnici dviju ekstremističkih organizacija hrvatskih emigranata. Ova nova saznanja donose dodatnu dimenziju tragediji, razotkrivajući složene političke motive koji su stajali iza ovog terorističkog čina. Kroz svjedočanstva preživjelih, stručnjaka i obitelji žrtava, dokumentarac ne istražuje samo samu eksploziju, već i njezine dugoročne posljedice – na žrtve, zrakoplovnu industriju i međunarodne odnose tog vremena.
Pozadina terorističkog čina
Prema informacijama iz dokumentarca, Josip Senić je identificiran kao osoba koja je podmetnula tempiranu bombu u zrakoplov. Uz njega, još šestorica supočinitelja izvela su napad koji je odnio 27 života. Jugoslavenska tajna služba, UDBA, bila je svjesna identiteta počinitelja, ali ih nije procesuirala iz političkih razloga, kako bi zaštitila svoje agente i spriječila daljnje političke potrese.
Posljedice i naslijeđe
Vesna Vulović preživjela je s teškim ozljedama, uključujući slomljenu lubanju, kralježnicu i zdjelicu. Nakon 27 dana kome i 10 mjeseci paralize, uspjela je napraviti nevjerojatan oporavak i ponovo se vratiti na posao. Preminula je 2016. godine u 66. godini života, ostavljajući za sobom priču koja je inspirirala mnoge.
Dokumentarni film Bomba na letu JAT 367 možete pogledati na platformi Voyo.