Ostalo

Troškovi rada odvlaživača - kako odabrati najbolji za uštedu energije?

Vlaga u zraku u vašem domu može uzrokovati probleme poput stvaranja plijesni i gljivica, alergija, a može također utjecati i na kvalitetu zraka koji udišete

Promotivni članak
28.02.2023 09:26

Korištenje odvlaživača zraka je odličan način za rješavanje ovih problema, no jedna od glavnih briga kod korištenja ovih uređaja je trošak energije. U ovom članku ćemo istražiti kako odabrati odvlaživač zraka koji ima najbolju energetsku učinkovitost i kako smanjiti troškove energije prilikom korištenja ovih uređaja.


Vrste odvlaživača zraka i njihove karakteristike
Odvlaživači zraka mogu biti kondenzacijski, adsorpcijski i termoelektrični. Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke. Kondenzacijski odvlaživači koriste hladnjak kako bi ohladili zrak i kondenzirali vlagu u spremniku. Oni su obično najučinkovitiji u prostorijama s visokom vlagom i mogu ukloniti velike količine vlage iz zraka u kratkom vremenu. Međutim, oni su manje učinkoviti pri nižim temperaturama i ne mogu se koristiti u prostorijama s temperaturama ispod 10C.
Adsorpcijski odvlaživači koriste adsorpcijski materijal poput silika gela da bi apsorbirali vlagu iz zraka. Oni su najučinkovitiji pri nižim temperaturama i mogu raditi pri temperaturama ispod 0C. Oni također proizvode manje buke u odnosu na kondenzacijske odvlaživače. Nedostatak je što su često skuplji i manje učinkoviti u prostorijama s visokom vlagom. Termoelektrični odvlaživači koriste struju kako bi uklonili vlagu iz zraka. Oni su najmanje učinkoviti i najmanje praktični za korištenje u većim prostorijama. Međutim, oni su tihi i obično najjeftiniji...

Kako odabrati odvlaživač zraka za različite veličine prostorija
Odabir pravog odvlaživača zraka ovisi o veličini prostorije u kojoj će se koristiti. Za manje prostorije kao što su kupaonice ili spavaće sobe, može biti dovoljan manji odvlaživač zraka. Za veće prostorije, kao što su dnevne sobe ili kuhinje, potrebni su veći uređaji s većom snagom i kapacitetom uklanjanja vlage.
Veličina odvlaživača zraka mjeri se u litrama vlage koju može ukloniti iz zraka u 24 sata. Kako bi se odredila veličina odvlaživača potrebnog za vašu prostoriju, potrebno je prvo izmjeriti kvadratnu metražu prostorije, a zatim uzeti u obzir i razinu vlažnosti zraka u prostoriji. Općenito, potrebno je oko 10 litara odvlaživanja dnevno za svakih 50 kvadratnih metara prostorije.

Energetska učinkovitost odvlaživača zraka
Energetska učinkovitost odvlaživača zraka mjeri se kroz omjer uklanjanja vlage i potrošnje energije. Ovaj omjer se mjeri u litrama vlage po kilovatsatu potrošene energije (L/kWh). Što je ovaj omjer veći, to je odvlaživač zraka energetski učinkovitiji. Da bi se smanjili troškovi energije prilikom korištenja odvlaživača zraka, preporuča se odabrati uređaje s visokim omjerom uklanjanja vlage i potrošnje energije.