
Jednostavne prehrambene navike za zaštitu zubi i tijela
Usna šupljina predstavlja prvu liniju zdravlja. Zdravlje usne šupljine i zubi utječe na zdravlje cijelog organizma. Ispravnom prehranom moguće je izbjeći stomatološke probleme. Kako prehrana direktno utječe na zdravlje zubi i usne šupljine, dobre prehrambene navike pomažu kontinuirano održavati zdravlje svih struktura u ustima. Oralno zdravlje je važno kako bi sačuvali zdrave zube, održali optimalnu oralnu floru i spriječili razvoj bolesti desni. Ne govori se dovoljno o tome kako današnja visoko procesuirana hrana sadrži puno šećera i vrlo je štetna za oralno zdravlje. Zdrave navike potrebno je dosljedno provoditi od najmanjih nogu. Jedna od najčešćih preporuka stomatologa u slučaju mliječnih zubi je ograničiti dnevni unos šećera.

Namirnice u košarici mogu osnažiti ili oštetiti zube. Birajte pažljivo.
Sezonskim odabirom namirnica i pripremom hrane kod kuće podržava se zdravlje zubi. Tradicionalna kuhinja i sezonske namirnice ne sadrže umjetne šećere i konzervanse, dok prerađena hrana često sadrži prekomjerne količine šećera, ljepljiva je i teško se uklanja sa zubi i iz međuzubnih prostora. Izbjegavanjem nutritivno siromašne hrane smanjuje se prisutnost loših bakterija u ustima. Konzumacija šećera treba biti rijetka kako bi se maksimalno smanjilo vrijeme štetnog djelovanja na zubnu caklinu. Svaka grupa namirnica može ili osnažiti ili oštetiti zube. Jednostavni ugljikohidrati i šećeri najviše štete zubima i zubnoj caklini. Mediteranska prehrana podržava zdravlje gingive i smanjuje pojavu upalnih procesa u ustima.


Voda je neophodna za zdravlje usne šupljine.

Jedan savjet je neopravdano podcijenjen, a odnosi se na unos vode - posebice kod starijih osoba. Voda je prijeko potrebna za sve tjelesne procese i zdravlje zubi. Dovoljan unos vode omogućava učestalo lučenje sline. Slina ima antibakterijska svojstva. Kod starijih osoba postoji opasnost od nedostatne razine sline. Nedostatak sline loše utječe na oralno zdravlje, izaziva neugodan zadah i pospješuje razvoj gingivitisa i parodontitisa.
Izbjegavajte ljepljivu hranu - ljepljiva struktura šteti zubima.
Još jedna opasnost za zube uzrokovana je teksturom hrane. Ljepljiva hrana teško se skida sa zubi i na taj način produljuje štetno djelovanje bakterija na zube i usnu floru. Kisela hrana i pića izazivaju mehanička oštećenja zubne cakline. Nakon svakog obroka započinje kiselinska faza koja traje pola sata. Kiseline jako destruiraju zubno meso oko zubi. Postoji mit kako nakon jabuke nije potrebno prati zube. Taj mit je samo djelomično istinit jer vlaknasta hrana mehanički uklanja plak sa zubi i potiče stvaranje sline. Jabuka je svakako preporučljiva, no potrebno je oprati zube nakon što je pojedete.
Za zaštitu zubi najučinkovitije su namirnice bogate kalcijem i fosforom. Na vašu shopping listu redovito stavljajte mliječne proizvode, povrće i orašasto voće.
Riba, jaja, gljive i kvasac mogu smanjiti rizik od paradentoze i spriječiti karijes.
Fluor smanjuje trošenje zubne cakline. Možete ga pronaći u govedini, piletini, avokadu, krastavcima i šparogama.
Za zdravlje zubi preporuča se imati rjeđe obroke u danu. Zdrav razvoj trajnih zubi i zdravlje zubnih implantata podržava se uz redovit unos vitamina C i D. Za zdravlje zubnog mesa preporučamo ribu, mahunarke i ulje. Ako ste nedavno imali oralni operativni zahvat proteini i masti pospješuju zacjeljivanje sluznice.

U stomatološkoj ordinaciji Dentus perfectus svakodnevno pomažu pacijentima integrirati zdrave navike u svakodnevnicu. Snažna zubna caklina štiti zube od štetnih učinaka bakterija. Nije moguće održati zdravu zubnu caklinu bez kvalitetne prehrane. Konzumacijom kvalitetnih namirnica omogućava uvjete za zdrav razvoj zubi i desni, omogućavate dugogodišnji izdržljivost stomatoloških radova u ustima, zdravlje i trajnost zubnih implantata. Uz ove jednostavne i male svakodnevne promjene sačuvajte zdravlje osmijeha tijekom cijeloga života.