Bez obzira je li od porculana, kamena ili tvrdog drveta, mužar (avan ili stupa) je jedno od najvažnijih kuhinjskih pomagala. Sastoji se od posude i tučka pomoću kojeg se različiti sastojci drobe, mrve, usitnjavaju i miješaju prilikom pripreme hrane. Rabi se još od doba starog Egipta pa sve do Rimljana, koji su ga spominjali u svojim spisima kao alat pri spravljanju lijekova te stoga ne čudi da je mužar, uz štap sa zmijom i zeleni križ, jedan od simbola farmacije.
Mužar spada među kuhinjska pomagala za koja ste uvjereni da vam ne trebaju, no koriste ga profesionalni kuhari koji ne prakticiraju uporabu blendera i multipraktika, i to zbog ovih pet bitnih razloga:
1.Iskoriste se sve vrednote začina
Nožem sitno isjeckano svježe ili sušeno začinsko bilje dodat će potrebnu aromu svakom jelu. Međutim, dokazano je da isto bilje ispušta 10 puta više esencijalne arome ako je zdrobljeno u mužaru te će tako vaše meso lakše upiti marinadu, a pesto za tjesteninu biti ukusniji.
2.Korištenjem ujedno trošite dodatne kalorije
Ukoliko trebate miks začina kojim ćete natrljati odrezak, tada ćete sastojke pripremiti u tren oka, u svega nekoliko pritisaka tučkom bit će izmrvljeni ugrubo. Ukoliko vam je potrebna mješavina začina za umake, morat ćete malo jače stisnuti rukom kako biste dobili čudesan prah. Vjerujte nam, više nikada neće kupovati mljeveni papar ili kupovni čaj u vrećici kada probate onaj iz mužara! A i vaše tijelo će vam biti zahvalno jer ste se malo razgibali...
3.Ruke vam više nikada neće imati miris češnjaka
Mužarom ćete uspjeti usitniti češnjak maksimalno, bez da vam neugodan miris ostane na rukama.
Naravno, prilikom rukovanja mužarom valja pripaziti na pritisak tučka o posudu, pogotovo ako koristite onaj izrađen od porculana ili stakla. Postoji vrlo mala mogućnost, pogotovo ako tučkom lupate po posudi, da se odlome komadići keramike ili stakla i ostanu u smjesi sa začinima. Upravo je na to upozorio i chef Mate Janković , pokazujući natjecateljima kako se pravilno rukuje mužarom.