U svakodnevnom životu, u svojoj kuhinji namirnice pripremamo po vlastitom ukusu. Obično kažemo da režemo na kolutiće, kockice ili sitne komadiće. No postoje stručni nazivi za svaku tehniku rezanja, a kako biste se osjećali baš poput pravog chefa, vrijeme je da naučite sve tehnike.
Brunoise: najsitnije rezanje, odnosno sjeckanje namirnica na komadiće od oko dva milimetra. Mate je savjetovao dečke iz Slavonskog Šamca da tako pripreme povrće koje mogu kratko sotirati, začiniti i time napuniti kapice gljiva.
Julienne: povrće i voće, uglavnom za salate, reže se na jednake štapiće, koji bi trebali biti tanki poput šibice, od jedan do najviše dva milimetra. Vrhunski kuhari julienne tehniku rado koriste i za hranu koju žele poslužiti kao dekoraciju. Naziv dolazi iz stare kuharice Françoisa Massialota, knjige iz 1722.- Le Cuisinier Royal et Bourgeois, koji je taj način rezanja najvjerojatnije nazvao po nekoj omiljenoj dami Julienne ili Jules.
Chiffonade: još jedna francuska riječ, te pojam koji označava namjernice koje se također režu na trakice. Jedina razlika između julienne i chiffonade rezanja je u debljini prutića – kod chiffonade oni bi trebali biti debljine do jednog centimetra i dugi oko pet centimetara. Ovakva način rezanja savršen je za umakanje povrća u razne dipove.
Sapicon: najuobičajenije kockice, koje se koriste u najviše recepata. Ni prevelike, ni premalene.
Mirepoix: namirnice se režu na malene kockice, koje su obično u promjeru između pet i sedam milimetara. Ponekad mirepoix može označavati i ujednačeno narezanu hrpu korijenastog povrća.
Matignon: povrće koje je narezano u obliku romba.
Paysanne: sitni kvadratići širine i duljine do jednog centimetra, a debljine od oko dva milimetra.
Postoje i brojni drugi nazivi i varijacije, ali ovo su oni osnovni koje svaki kuhar treba znati prepoznati i savladati, a najvažnije je da se služite odgovarajućim nožem.
Hoće li Anto i Antonio uspjeti usvojiti brunoise tehniku, pogledajte večeras u 21:10 sati na RTL-u!