Iako će mnogima prva asocijacija na jake začine biti vezana uz Bliski Istok ili Aziju, i mi u Lijepoj našoj imamo veliku paletu aromatičnih, zdravih i nadasve finih začina. Iako Slavonija voli začine, Dalmacija prednjači u korištenju ovih malenih blaga – u pravom smislu riječi.
Naime, nije neobično da otoci i gradovi na moru u svoja jela komponiraju začine, jer su se oni prvenstveno prevozili brodovima, a često su sami bili valute i kupoprodajna dobra. Nakon nekog vremena, ljudi su naučili uzgajati razne sorte i vrste bilja, koje su nastavili koristili u svojim jelima. Kako je popis uistinu dugačak, mi ćemo spomenuti samo neke od najvažnijih u hrvatskoj kuhinji.
Bosiljak na tanjuru najviše voli biti s rajčicom i sirom, a njegov prepoznatljivi miris i okus glavni je sastojak tjestenine pesto genovese. Vjeruje se da liječi prehladu i štiti dišne puteve.
Kopar je lako prepoznatljiv jer ima nešto tanje listiće, a svi ljubitelji začina ga vole u salatama i svježim krastavcima i kiselim vrhnjem. Ima pozitivan efekt na probavu i zdravlje probavnog sustava.
Ružmarin se po legendi smatra omiljenom biljkom antičkih bogova, a svoje mjesto pronašao je i u tradicionalnoj medicini. Ime mu se tumači kao morska rosa ili kao mirisan grm, a stoljećima su poznate njegove blagodati kada su u pitanju reume i otvorene rane. Što se tiče kuhanja, savršeno se stapa i s mesom, a posebno s ribom i maslinovim uljem.
Majčina dušica se dugo nazivala antibiotikom za siromašne, a čajevi se i danas koriste protiv prehlade i gripe. U jelima se koristi kao dodatak salatama i hladnim predjelima.
Komorač, menta, korijandar i lovorov list spadaju u domenu jakih i intenzivnih začina koji oplemenjuju svako jelu, ali kuhar ili kuharica moraju biti oprezni s količinom jer zbog puno eteričnih ulja mogu prekriti sve ostale dragocjene okuse hrane.
Origano je poznat po svojim antibakterijskim i antiseptičkim svojstvima, a jedan je od najkorištenijih začina kod nas. Možete li zamisliti pizzu bez origana? Sumnjamo!
I za kraj, obavezno ćemo spomenuti lavandu . Iako se ne koristi često u kuhinji, njena opuštajuća eterična ulja poznata su kao lijek za reparaciju kože i smirenje općenito. Zna se stavljati u jela s piletinom, te u razne kruščiće i peciva.
Svi ovi, ali i brojni drugi začini naše kuhinje, obiluju antioksidantima i protuupalnim efektima, stoga definitivno preporučamo eksperimentiranje – svoja jela ćete začiniti novim i uzbudljivim okusima, a pritom ćete biti zdraviji!