Ostalo

Ekspresna poslastica bogate arome

Sushijem se smatra bilo kakav oblik lagano ukiseljene riže uz koju se služi topping po izboru. Riža, riba, povrće, malo začina i vještine u rukama je sve što vam treba za uspješan sushi, a to su nam pokazale i natjecateljice Ina i Dina koje su u kreativnoj epizodi showa Tri, dva, jedan – kuhaj!" pripremile upravo ovu poslasticu.

Press
26.02.2016 15:52

Od sushija se mogu stvarati najrazličitija umjetnička jela koja su istovremeno gozba za oči i nepce, a zdravi su koliko i pristupačni. Mnogi koji se nikad nisu susreli sa sushijem, na njegov spomen odmah pomisle na sirovu ribu. Iako je tako pripremljena riba popularan sastojak u sushiju, danas sushi označava jelo kojem je osnova ljepljiva riža začinjena rižinim octom, a uz koju se može poslužiti mnoštvo različitih namirnica od ribe, morskih plodova ili sojinih proizvoda.

Također popularna i estetski vrlo ugodna za oko je japanska metoda pripreme sirove ribe - sashimi , u koju se ne dodaje riža. Razlikuje se od sushija i u načinu na koji se riba reže i aranžira za posluživanje. Oba načina pripreme imaju jednu zajedničku crtu: riba mora biti jako svježa tako da se može poslužiti sirova. Iz tog razloga se čak i za ribu iz sushija često kaže da je 'sashimi kvalitete'.

Ovo tradicionalno japansko jelo i kulinarska umjetnost danas je popularnije nego ikada. Smatra se da je sushi nastao prije 2000 godina, kada se prema tradicionalnoj recepturi iz južne Azije riba čuvala na način da su se očišćene ribe punile solju te slagale u drvene bačve. Japanci su kasnije uz sol počeli stavljati i rižu, jer se smatralo da ona doprinosi procesu fermentacije ribe.

Sushi kakvog danas konzumiramo uglavnom je edomae sushi, nazvan po metropoli Edo (današnji Tokio), gdje se uobliku fast fooda razvio prije 200 godina. Modu sushija na zapad su donijeli japanski poslovni ljudi koji su sedamdesetih godina počeli otvarati kompanije u SAD. Idealna pića uz sushi su japansko pivo, zeleni čaj, sake ili bijelo vino.