Pretpostavlja se da ovo povrće potječe iz Azije, ali drugi izvori pak tvrde da je tipična za područje Sredozemlja. Brojni nalazi i zapisi potvrđuju da su se jele i u Egiptu za vrijeme vladavine faraona, te da su se u Kini njome hranili prije više od tri tisuće godina! Nama najbliži su je koristili stari Grci, koji su je navodno servirali na zlatnim pladnjevima kao žrtvenu hranu bogovima upravo zbog boje koja asocira na krv.
Očito je da su već i stare kulture znale za njenu blagotvornost, a to je i očito s obzirom da su ovi maleni zalogaji prepuni vitamina C, K i B6, kalcija, kalija, natrija i cinka. Zbog toga se smatra savršenom proljetnom hranom jer čisti tijelo od teške i masne hrane, te time pospješuje probavu i štiti jetra i bubrege. Uz to, važno je spomenuti i njena antibakterijska svojstva, te prirodnu alternativu za liječenje dišnih puteva, kašlja i bronhitisa.
Najčešće se jedu svježe, na salatu, začinjene samo solju i eventualno nekim octom. Često se dodaju u miješane salate, a mogu biti dio raznih složenaca, ali i zanimljivih salata s agrumima. Ako želite eksperimentirati, uvijek ih možete staviti na grill, a ukoliko trebate ideju za novu juhu možete iskoristiti njene zelene stabljike.
Postoje bijele, crvene i crne rotkve, a koje ćete vi odabrati, ovisi o vašim željama - uzmite u obzir da ih je lako rezati i da tvore prekrasne dekoracije na uskršnjem svećanom stolu!