Avokado je sigurno jedan od najdragocjenijih darova prirode i u mnogo znanstvenih studija se pokazao kao voćeunikatnog sastava. Avokado potječe iz Centrale Amerike, a danas se koristi širom svijeta. Svrstava se u kategoriju velikog koštunjavog voća jer sadrži samo jednu veliku košticu.
Avokado je bogat nezasićenim masnim kiselinama, odnosno zdravim mastima. Sadrži čak tri puta više kalija od banane, a također je bogat željezom, bakrom, fosforom i magnezijem.
Avokado je ujedno i jedan od najboljih izvora vlakana među voćem. Bogat je vitaminom A, C i E te folnom kiselinom.
Avokado sadrži jako malo šećera i nema natrija.
Zdravstvene dobrobiti
- Avokado je dobar za srce i mozak : Avokado pozitivno utječe na krvne žile i pomaže u smanjenju rizika od srčanih oboljenja. Takođersmanjuje i razinu kolesterola u organizmu. Visok udio folne kiseline doprinosi smanjenju rizika od moždanog udara te poboljšava pamćenje.
- Avokado pomaže u borbi protiv raka : Istraživanja su pokazala da je avokado efikasan u prevenciji raka dojkejer sadrži visok udio karotenoida. On je također vrlo dobar izvor luteina, antikancerogene tvari koja je učinkovita u prevenciji raka prostate i bori se protiv bolesti očiju. Nekoliko studija je pokazalo da avokado smanjuje rizik od raka usne šupljine.
- Avokado čuva oči: Avokado sadrži lutein i zeaksantin, koji su od esencijalne važnosti za očuvanje zdravlja očiju.
- Razvoj fetusa: Avokado je bogat folnom kiselinom, koja je važna za sve buduće mame. Avokado će pomoći kod razvoja stanicafetusa.
- Avokado je odličan za kožu : Ulje avokada može ublažiti simptome psorijaze. Svakodnevno korištenje ulja će smanjiti svrbež i ljuštenje kože.
Kupovina, čuvanje i priprema
Pri kupovini, uvijek malo stisnite avokado. Ako osjetite da popušta pritisku, to znači da je sazrio.
Zreli avokado može stajati u hladnjaku pet do sedam dana. Pokušajte ga odmah iskoristiti cijelog, jer se ne preporučuje čuvanje već otvorenog avokada duže od 24 sata.
Ovo egzotično voće možete koristiti u pripremi brojnih jela, a najčešće se koristi u juhama, kao prilog ili u salatama.