Kopar potječe iz porodice štitarki i osim kao začin, služi i u ljekovite svrhe. Njegova svojstva znali sa su cijeniti još tisuću godina prije Krista, a njegova domovina se smatra Palestina. Ipak, danas se najviše njime diči Mađarska u kojoj je proizvodnja ulja kopra jedna od najčešćih gospodarskih aktivnosti.
Kopar je jednogodišnja biljka i kao začin se najčešće koristi svjež. Osim što pojačava aromu, kopar djeluje i na poboljšanje metabolizma, a iako ima lagano gorkast okus nutricionisti se slažu da pojačava i apetit. Za one koji ipak vole jače okuse, preporuča se staviti sjemenke, dok se inače uglavnom stavljaju listovi.
Kopar se idealno slaže s ribama i to slatkovodnim, ali i morskim. Ukoliko ga ne želite direktno stavljati na ribu, možete ga dodati u dresinge i razne umake koji služe kao prilog jelu.
Kopar se preporuča ženama kao prirodni lijek za menstrualne bolove, a zanimljivo je i jedno staro vjerovanje. Žena koja stavi mužu kopar u cipelu će navodno dobiti ono što najviše želi – da je muškarac u svemu sluša!