Inćuni su izvor omega – 3 masnih kiselina koje doprinose smanjenju upalnih procesa u tijelu, pomažu u sniženju krvnog tlaka, te sprječavaju zgrušavanje krvi. Sadrže kalcij, magnezij i fosfor koji su važni za izgradnju i održavanje zdravlja kostiju. Selen u inćunima doprinosi održanju zdravlja srca i krvožilnog sustava, te sprečavanju moždanog ili srčanog udara.
Inćuni mogu živjeti čak 3 godine, a love se na područjima istočnog Atlantika, od juga Norveške do juga Afrike. Živi i u cijelom Mediteranu , uključujući Jadran, te Crno i Azovsko more.
Kroz povijest se u Dalmaciji, uz masline i kruh, inćun jeo i za doručak, a od 15. stoljeća na otoku Visu počela je prerada i prodaja ove slane ribe.
Inćune možete pripremiti na razne načine, a sama priprema ne zahtjeva puno vremena. Glavu inćuna povucite prema repu i očistite iznutrice, te na kraju isperite pod mlazom hladne vode i riba je spremna za mariniranje .
Inćune marinirajte u limunovom soku i vinskom bijelom octu s malo soli, a nakon pola sata posložite ih u zdjelu i prelijte maslinovim uljem, te po želji dodajte nekoliko ljutih papričica. Ovako marinirane čuvajte ih nekoliko dana u hladnjaku i imat ćete izvrsni carpaccio od inćuna koji možete poslužiti uz prepečeni kruh.
Mnogo je načina pripreme inćuna, a najčešći su marinirani inćuni, prženi ili inćuni na žaru, inćuni na salatu ili u pećnici s krumpirom.
Ova vrlo jednostavna za pripremu, a nutritivno hranjiva i zdrava namirnica odlično pristaje i uz tjestenine ili na pizzi, a može se poslužiti topla ili hladna.