Ostalo

Iz grma kapare beru se pupoljci, a ne plod

Brojni izvori navode drugačije porijeklo riječi - od francuske riječi câpre ili pak od grčke kápparis, ali jedno je sigurno - ova grmolika biljka specifična je za Mediteran i Južnu Europu.

Press
02.03.2016 09:09

Još od antike kapare se smatra izvorom dodatne snage i afrodizijakom, a danas je poznato da je prepuna vitamina C, D i K, te antioksidantima. Da uistinu imaju posebno mjesto u mediteranskoj kuhinji, dokazuje i činjenica da imaju vlastiti festival - Liparski otoci u blizini Sicilije poznati su po proizvodnji kvalitetnih kapara, pa povodom berbe u lipnju u gradiću Salinu organiziraju "Fest kapara" .

Iako je u pravilu samonikla biljka, sve češće se uzgaja, a može se vidjeti i na balkonima jer ukoliko je grm zdrav, nije zahtjevan za održavanje. Zanimljivo je da se ne jede plod, već pupoljak – što je pupoljak manji i 'zbitiji', to će kapara biti kvalitetnija i lakše očuvana. U Dalmaciji i na otocima tradicionalno se namaču u morskoj vodi , te zatim spremaju u salamuru i ocat, a odlično komplimentiraju maslinovo ulje, jela od ribe, morskih plodova i teletinu.

Kapare se tradicionalno jedu i uz jela od tjestenine i u hladnim salatama, a od njih se priprema i umak koji se servira uz limunov sok i malo crnog vina.

Naš prijedlog je filet oslića s kaparama :

Kipuću vodu začinite po želji (sol, papar, ulje, češnjak, ružmarin) i u nju stavite filet oslića. Ostavite ga da se kuha najviše deset minuta. Nakon što je riba gotova, izvadite je na tanjur i ostavite da odstoji. U drugoj posudi otopite komadić maslaca na kojeg dodajete češnjaka po želji. Nakon što se češnjak poprži, dodajte kapare i zalijte s temeljcem u kojem ste kuhali ribu. Kuhajte dok ne zakipi i dodajte vina po želji. Nakon što se vino iskuha, dodajte malo škrobi (najbolje brašna) i miješajte dok se umak ne zagusti. Sve to prelijte preko ribe i servirajte s kuhanim krumpirom. Dobar tek!