Uloga Mateje Domitrović Sabo , Tomislava Špičeka i Mate Jankovića jest da kao iskusni stručnjaci na gastro području, mentori i savjetnici ukažu natjecateljima na pogreške, udijele savjete i otkriju pokoji gastrotrik ili finesu. Svakako će ukazati ako primijete da natjecatelji ne znaju baratati s nekom namirnicom, imaju kreativnu blokadu ili su jednostavno izabrali krivi recept, i to svaki član žirija na svoj način.
Špiček tako voli natjecateljima postavljati dvosmislena pitanja kako bi ih naveo da razmišljaju, ali ih time istovremeno i zbunjuje jer neće biti sigurni jesu li uopće dali točan odgovor, što mnogim kandidatima stvara još veću nervozu tijekom kuhanja. Mate će, pak, dobrodušnim savjetom pokušati navesti natjecatelje da promijene mišljenje kod kuhanja, bez suvišnih pitanja.
I natjecatelji drugačije reagiraju na posjete žirija svojim stolovima. Većina se na tren zaustavi i zaboravi na kuhanje, porazgovara sa žirijem, odgovori na pitanja, posluša savjet, dok drugi svjesno zanemaruju žiri, smatrajući da je to sucima zabavno dok ih se bespotrebno zašprehava" i ometa u kuhanju. Ovakvim su se pristupom vodile Matea i Đurđica , kada su u kuhoboju potpuno ignorirale chefa Matu koji se raspištoljio sa savjetima, a unuka i baka ga nisu niti pogledale.
Ja sam danas prvi put vidjela da dvije osobe, kojima jedan vrhunski chef deset minuta govori, sugerira, maše rukama – ali ga one niti jednom nisu pogledale. Mate je, jadničak, tražio njihov pogled kao afrimaciju, da su razumjele što im to govori. Ali ništa! I to se još događalo na samom početku dvoboja, tako da ne mogu reći da ih je ometao, da su kasnile s kuhanjem... Ali su odbijale slušati, radile su na svoj način!", kazala je Silvijana kojoj je, kao gledateljici koja je stajala sa strane i nije sudjelovala u kuhanju, zasmetalo inertno ponašanje natjecatelja dok im žiri tumači gdje su greške i kako ih ispraviti.