Ostalo

Jelo koje sukobljava dalmatinske domaćice

Iako svaka kuharica tvrdi da je njena pašticada najbolja, te da je obiteljski recept jedini ispravan, prava istina je da recept za 'pravu' pašticadu ne postoji!

Press
02.03.2016 14:58

Kako, pitate se? Jednostavno – svaka obitelj ima svoj način pripreme i svoje tajne sastojke i niti jedan od njih nije krivi! Upravo je to čar tradicije kulinarstva, da se priprema jela prenosi s koljena na koljeno, a zatim dobro poznati mirisi 'iz kužine' stanare vraćaju u djetinjstvo ili neka druga vremena.

Kao i brojne druge obroke, Dalmacija je pašticadu dobila od Italije , odnosno posredovanjem Venecije i Bizanta. Tako se kao izvor pašticade uzima pastissada, jelo specifično za Veneciju i Veronu, koje seže iz 5. stoljeća. Naime, legenda glasi da je nakon velike bitke između Talijana i Ostrogota blizu Verone ostalo mnogo uginulih konja. Kako je narod bio gladan, sakupili su meso, no kako bi ga sačuvali, namakali su ga u vinu ili kvasini. Tome bi dodali povrće i tjesteninu, i tako su stvorili pašticadu.

Danas je ipak, u našim krajevima uobičajeno koristiti goveđi but, takozvani frikando , koji se špika, točnije nabode s pancetom, češnjakom i mrkvom. Ono što je specifično je da pašticada sjedinjuje slatko, kiselo i gorko, a tajna majstora i nona je da svi ti okusi moraju biti balansirani, te da niti jedan ne odskače.

Kiselina se dobiva mariniranjem mesa u vinu ili octu, slatkost suhim šljivama i smokvama, klinčićem i cimetom, a gorčina dolazi od vina. Važno je sve izbalansirati, napraviti dobar omjer šuga i mesa, kako bi onda njoki ili tjestenina imalo dovoljno sočnosti.

Danas postoje i vegetarijanske inačice koje se rade od seitana i kus-kusa, ali u prosječnom dalmatinskom domu je frikando ili juneća pisanica neizostavna. Ovaj obrok toliko se ustalio u našoj kuhinji, da je zaslužio svoje mjesto uPravilniku hrvatske autohtone kuhinje koje uređuje ministarstvo turizma.