Ostalo

Jeste li znali što je zapravo ričet?

Nakon što su Drago i Vlado imali malih nesuglasica s našim chefom Špičekom, odlučili smo vam razjasniti o čemu se radi.

Press
04.03.2016 19:23

Ričet je jelo koje se sastoji od graha i ječma, tradicionalno pripremano uz neku vrstu dimljenog mesa, poput rebarca, ili pak kobasica i špeka. Ipak, u hrvatskoj kuhinji se taj naziv udomaćio, pa se često sam ječam naziva ričetom.

Kako bilo, ovo obilo jelo najčešće pripremano u zimi, ne bi postojalo upravo bez ječma. To je namjernica koja je unazad deset tisuća godina hranila brojne velike i male kulture – od Etiopljana, Egipćana, a koristili su je i drevni Kinezi. Egipćani su prvi iskoristili ječam za stvaranje piva, ali i ječmenog slada, a u Kini je bio simbol muškosti i snage.

Čak sui grčki sportaši i vojnici jeli kaše i kruh od ječma, zbog kojihsu i bili toliko snažni. Najzanimljivija povijesna činjenica dolazi iz upravo iz borilačkih arena – stari Grci su gladijatore često nazivali i hordeariima – 'onima koji jedu ječam'!

Danas su nam, uslijed razvoja kemije i tehnologije poznata sve dobrobiti ječma – on sadržibrojne minerale : jod fosfor, magnezij, kalij, kalcij, sumpor, natrij i bakar. Također obiluje cijelom lepezom vitamina B , a zbog visoke razine željeza je savršena namjernica za vegetarijance.

Kako ćete pripremiti ričet?

Grah i ječam treba namočiti i ostaviti u vodi preko noći. Idući dan se grah prokuha u hladnoj vodi, koja se kasnije baci, a ječam je potrebno iskuhati u zasebnoj posudi, ne dulje od 45 minuta. Kada su grah i ječam skuhani, na ulju pirjati narezanu mrkvu, dodati sitno sjeckani luk (češnjak po izboru), promiješati te dodati grah i ječam. Sve sastojke podliti vodom u kojoj se kuhao ječam i zajedno kuhati još 15-ak minuta. Začine poput soli i papra dodajete po želji, a preporučamo dodati i suho meso, kobasice ili špek.

Dobar tek!