Vrijeme je da izvadite sve namirnice iz hladnjaka i napravite veliki makeover u rasporedu hrane. Temperatura u hladnjaku nije jednaka na svim policama te razlika između najviše i najniže police se mjeri čak u nekoliko stupnjeva, no to ovisi o vrsti hladnjaka koji koristite. Na primjer, neki modeli Gorenje hladnjaka imaju u potpunosti ujednačenu temperaturu, zahvaljujući tehnologijama NoFrost i MultiFlow 360.
U nastavku saznajte kako očuvati svježinu namirnica pravilnim skladištenjem u hladnjak.
Posude na dnu hladnjaka
Ovo mjesto u hladnjaku je najbolje za čuvanje voća i povrća. Nikad nemojte u jednu posudu spremiti i voće i povrće jer etilen iz voća može prouzročiti brže propadanje povrća. Znači, odvojite voće od povrća i pohranite u odvojene posude.
Najniža polica
Ova polica je ujedno i najhladnije mjesto u hladnjaku, stoga na njoj čuvajte namirnice kojima je rok trajanja dva-tri dana. Na ovom mjestu pohranite delikatese, meso i ribu.
Srednje police
Sredina hladnjaka je optimalna za spremanje gotovih jela, jaja, mlijeka i svih mliječnih proizvoda.
Najviša polica
Namirnice na ovoj polici odmah upadaju u oči, stoga na njoj čuvajte ostatke ručke/večere, zdrave zalogaje (npr. voćnu salatu) i hranu koju trebate potrošiti u roku nekoliko dana.
Vrata hladnjaka
Vrata su inače najtopliji dio hladnjaka, stoga u njima držimo namirnice s malo dužim rokom trajanja. U vrata skladištite maslac, majonezu, ketchup i pekmeze.
Izvan hladnjaka:
Određene namirnice ne bi smjeli čuvati u hladnjaku, a to su: avokado, kruh, krumpir, luk, banane, rajčice te breskve i višnje. Njih čuvajte u košarama na suhom i tamnijem mjestu.
Imajte na umu da nisu svi hladnjaci jednaki. Razlikuju se u kvaliteti, različitim tehnologijama i energetskim razredima. Ako želite ili tražite hladnjak kojeg karakterizira niska potrošnja energije, funkcionalna unutrašnjost i inovativna rješenja, posjetite Gorenje stranicu i provjerite njihovu široku ponudu visokokvalitetnih hladnjaka.