Ostalo

Koliko želja, toliko oblika, a svi ju jedemo!

Već na samom početku kulinarskog showa Tri, dva, jedan – kuhaj!" u kvizu Peci&Reci", u kojem su se okušale Matea i Tihana, nisu se baš proslavile znanjem vrsta tjestenina. No što je zapravo tjestenina, kako se radi i koliko ima oblika?

Press
24.10.2017 21:40

Tjestenina je prema želji formirano tijesto ili tijesto sušeno na zraku od brašna ili griza tvrde pšenice (durum) ili meke pšenice (krušna). Osim brašna ili griza, tijesto se sastoji iz vode i soli, a ponekad i jaja. Razlikujemo talijansku i azijsku tjesteninu, no ono što povezuje obje vrste je činjenica da se prije jela moraju omekšati, bilo kuhanjem u vodi, bilo samo parenjem u vodenoj pari.

Da li je tjestenina dovoljno kuhana najbolje se vidi na presjeku. Ukoliko se na središnjem dijelu nalazi tanki bijeli sloj, tjestenina je kuhana na talijanski način tzv. 'al dente' , što znači da se tjestenina osjeti pod zubima kada se zagrize, a ne raspada se u kašu. Ukoliko želite da cijeli presjek bude staklasto-mutno-žućkast, potrebno ju je kuhati još 1-2 minute. Dobro kuhana tjestenina nije ljepljiva i lako se grize, dok je nedovoljno kuhana žilava, odnosno kruta.

Neki kuhari savjetuju da se nakon kuhanja tjestenina ispere toplom vodom, no to je potrebno samo kod manje kvalitetne tjestenine i one koja se previše kuhala. Nakon što se skuhala, tjesteninu treba prebaciti u zdjelu, malo pouljiti ili dodati maslac, odnosno pripremljen sos.

Iako se još uvijek vode sporovi oko toga je li tjestenina nastala u Kini ili Italiji, Talijani su bez sumnje stručnjaci na području tjestenine. Bile to školjke, roščići, uha ili pužići, jedva da postoji još neki zgodan oblik koji nisu napravili. U toj zemlji postoji više od 300 različitih vrsta tjestenine. Da bi je koliko-toliko mogli razlikovati barem po obliku, uobičajena je sljedeća podjela prema završetku imena tjestenine:

elle - široka, npr. Tagliatelle

ette - uska, odnosno mala, npr. Lasagnette

ine/ini - mala, npr. Spaghettini, Tortellini

oni - velika, npr. Cannelloni, Tortelloni

Špagete je Marco Polo donio u Italiju iz Kine, fusilli su postali poznati nakon što je Kramer u jednoj epizodi serije " Seinfeld " kuhao Fusilli Jerry', a legenda kaže da je tagliatelle izmislio talentirani dvorski kuhar koji je bio inspiriran frizurom Lucrezije I na vjenčanju za Hanibala II 1487.g..

"Sve što vidite, dugujem špagetama." - Sophia Loren