Ostalo

Korisni trikovi: Kako izbjeći najčešće pogreške u kuhanju

Pripremljena jela često ne ispadaju onako kako su bila zamišljena ili kako se očekuje prema receptu. Sve se to događa zbog grešaka koje radite tijekom pripreme hrane.

Dobar tek
04.04.2018 09:43

Svi mi kuhamo kod kuće za sebe, članove obitelji, goste ili prijatelje. Neki put uspješnije, neki put manje. Često se zna dogoditi da jela zamišljena kao vrhunska ispadaju vrlo prosječno ili ispod naših očekivanja. To nas razočarava i zna izbaciti iz dobrog raspoloženja. Kako biste izbjegli takve dramske rasplete svojeg kulinarskog iskustva, neke najčešće greške možete eliminirati već na samom početku kuhanja.

Pogrešan izbor lonca
Izbor lonaca vrlo često utječe na konačan rezultat pripremljenog jela. Ako ste uzeli manji lonac vrlo je vjerojatno da će namirnice koje kuhate uskoro prestati ključati, a tjestenina se tijekom kuhanja može zalijepiti u jednu masu. Bolje uzmite veći lonac u kojem se namirnice mogu slobodno kuhati ili ako nemate odgovarajuću veličinu, kuhajte u dva lonca istovremeno.

Neodgovarajuće zagrijavanje tave
Nekako je ustaljeno misliti kako za zagrijavanje tave treba otprilike 1 minuta na najjačoj vatri. Ali za teške i lijevane tave ovo vrijeme nije dovoljno kako bi se tava zagrijala sa svih strana. Ako je upaljena jaka vatra, tava će se zagrijati samo u sredini zbog čega se pečene namirnice često zalijepe i zagore. Najbolje je i najzdravije vatru uključiti na srednju jačinu i teškoj tavi dati više vremena za zagrijavanje.

Pirjanje vlažnog začinskog bilja i lisnatog povrća
Ako ste tek oprali pripremljeno začinsko bilje i odmah ga stavili na pirjanje, vrlo je vjerojatno da će ono izgubiti svoju prirodnu boju i okus jer vlažni listovi u dodiru s vrućom tavom stvaraju paru koja mijenja njihovu kvalitetu. Stoga, dajte opranom začinskom bilju i lisnatom povrću malo više vremena kako bi se stiglo osušiti prije pirjanja.

meso, hrana, ručak

Pogrešna jačina vatre
Ovu grešku često radimo kada smo u žurbi i želimo što prije završiti s kuhanjem. Jaka vatra ne može zamijeniti sporije kuhanje jer se tako namirnice skuhaju brže, ali samo izvana, unutra će one ostati sirove i tvrde. Savjet je samo jedan – kuhati bez žurbe na laganoj vatri.

Meso iz hladnjaka odmah se stavlja na tavu
Nažalost, tako radi većina ljudi. Rezultat toga je meso izvana preprženo, a iznutra sirovo. Meso prije pečenja treba izvaditi iz hladnjaka barem pola sata prije pripreme kako bi odrezak ili neko drugo meso bilo ravnomjerno pečeno kako izvana tako i iznutra.

Kušajte tijekom pripreme
Hranu tijekom pripreme ipak treba kušati jer jelo svaki put može ispasti potpuno drugačije. Sve ovisi o kvaliteti namirnica, njihovoj količini, ali i brojnim drugim čimbenicima. Redovito kušanje tijekom pripreme pomoći će vam pratiti što se događa s namirnicama i po potrebi popraviti ako nešto pođe krivo.

Pretjerano miješanje namirnica
Stalno ili neprestano miješanje i okretanje tijekom kuhanja neće vašem namirnicama dati željenu teksturu. Hrskava zlatna korica na mesu neće se stvoriti ako ga pretjerano okrećete, a povrće će se od energičnog miješanja pretvoriti u neodređenu kašastu smjesu.

Još odličnih savjeta pročitajte na portalu Dobar tek.