Ostalo

Ljepljiva i slatka slastičarska tajna

Ovaj omiljeni desert ima i svoj dan – međunarodni Dan karamele obilježava se 5. travnja!

Press
18.05.2016 11:00

Za početak, važno je definirati što je uopće karamelizacija - to je proces kojim se šećer prži na temperaturi između 165 i 180 stupnjeva Celzijevih, kada on postaje smeđe-zlatne boje i postaje ljepljiva masa.

Karamelizacija šećera moguća je i na drugim namirnicama, poput luka, mesa, peciva i slićno - u svim namirnicama u kojima se prirodno nalazi šećer, ili koje se glaziraju u njemu.

Ipak, najčešće se koristi u pripremi deserata – karamel kreme, glazure, hrskavi ukrasi na tortama ili pak bomboni, samo su neke od mogućnosti kako iskoristiti finu slatku masu.Kada se šećer karamelizira, važno je paziti na temperaturu, te omjer namirnica koji se koristi. Ukoliko želite dobiti staklasti karamel, poslušajte koristan savjet naše Željke .

Ukoliko se ipak odlučite za kreme ili pak sve popularnije toffe kocke, u karamelu koja je dostigla temperaturu od 165 stupnjeva uz miješanje polako dodajte slatko vrhnje za šlag. Uz konstantno miješanje trebali bi dobiti gustu smjesu konzistencije slične pudingu, a kada se ohladi biti će gumasta kao bombon, te ćete je moći rezati na željene komade.

Karamela se odlično spaja s orašastim voćem poput lješnjaka i badema, s čokoladom i kavom, a može se i posoliti, te na taj način stvara alternativu za one koji baš i ne vole slatke deserte.