Kao što mu i sam naziv govori, miješano mljeveno (faširano) meso se sastoji od grublje ili sitnije mljevenog mišića raznih životinja (svinjetine, teletine i govedine, janjetine i ovčetine, divljači i peradi). Može se podijeliti u tri grupe:
- sitno mljeveno meso koje se koristi često u sirovom stanju (npr. tartar biftek, carpaccio)
- srednje mljeveno meso se najčešće koristi za različite umake, lazanje, ćevape, punjene paprike
- krupnije faširano meso koje se koristi u izradi različitih kobasica ili salama.
Jedno je pravilo : što je meso sitnije mljeveno treba ga manje termički obrađivati i krajnji proizvod će biti kompaktniji, dok grublje mljeveno meso daje uvijek proizvod koji je prozračniji/mekši.
Na Zapadu se najviše koristi miješano mljeveno meso (svinjetina-govedina), najčešće pola-pola. Pri tome svinjsko meso mora sadržavati maksimalno 35% masnoće, a goveđe 25%, dok u konačnici sve skupa ne smije imati više od 30% masnoće. U Istočnom svijetu preovladava ovčije i teleće mljeveno meso.
Kod kupovine kod mesara pripazite da ne uzimate meso koje je već u mašini već sami izaberite komade mesa; ne bježite od masnoće u mesu, samo krto mljeveno meso bude pre suho kada se termički obradi; izbjegavajte meso bika (bičetinu) jer zna često imati neugodan miris.
Kod kupovine već sviježe pakiranog mljevenog mesa u supermarketima obratite pažnju da rok trajanja bude najviše jedan dan .
Ovo pristupačno meso za svačiji džep odlično je za razna jela. Od mljevenog mesa možete napraviti hamburgere, pljeskavice, ćevape i slično. Ako ne volite takavu prehranu, s mljevenim mesom možete pripremiti i razna druga jela poput musake ili tortilja sa grahom i povrćem.
Mljeveno meso nije toliko bogato kalorijama, ali u sebi ima veći postotak proteina nego masti, pa ga slobodno možete konzumirati i nakon treninga.