Da su lignje važan element hrvatskog kulinarstva, odavno je poznato – ako ste veliki ljubitelj ovih morskih plodova, onda zasigurno znate i za Dane jadranskih liganja , koji se krajem godine održavaju u restoranima duž cijele sjeverozapadne Istre.
Što je lignja svježija, to je zdravila, ali ju je i lakše očistiti i pripremati. U par riječi to izgleda ovako: skida se glava s utrobom, izvlači se 'plastična' kost, a zatim se guli tanka opna. Miče se bilo kakvo crnilo ili zubi, te se krakovi odvajaju od tijela. Sada ste spremni odlučiti kako ćete svojim ukućanima ili sebi pripremiti ove fine stanovnike mora.
Ukoliko se odlučite za pržene lignje , narežete ih na kolutiće, uvaljate u brašno i pržite na tavi. Ako ste ipak veći obožavatelj pohanih liganja , umačete ih u smjesu za paniranje i frigate u dubokom ulju. Važno je da posuda u kojoj se priprema bude dovoljno duboka, te da je ulje dovoljno vruće – u tom slučaju im ne treba duže od par minuta, jer, što ih duže ostavite u ulju, one gube mekoću i postaju 'gumene'.
Ako se odlučite da želite nešto 'na žlicu', savršena opcija su lignje nabuzaru . Lignje pirjajte na sitno nasjeckanomluku i češnjaku, a začine poput soli, papra i peršina dodajte po želji. Sve se podlije ribljim temeljcem, pelatima i bijelim vinom, te se kuha dok lignje ne omekšaju. Uz ovo jelo se tradicionalno serviraju palenta ili riža.
Punjene lignje su pothvat za malo iskusnije kuhare i kuharice, jer zahtijevaju poznavanje omjera nadjeva, ali i tehnike zatvaranja lignje kako taj nadjev ne bi iscurio prilikom pečenja. Za punjenje možete odbrati bilo što – od gljiva, preko šunke i sira, sve do pršuta ili blitve!
Za one jednostavnije, domaće tipove, koji morske blagodati vole jednostavno ali fino tu su gradele - dovoljno je samo da imate žar, malo soli i papra, maslinova ulja i ružmarin, priroda će napraviti ostatak!
U svim receptima, napominjemo, važno je paziti na vrijeme koje lignje provedu u doticaju s toplinom, jer su izuzetno nježne namjernice, sve ostalo puštamo vama na volju!