Danas postoji i gotovi šlag, zamrznut ili u boci, ali preporučamo vam da ga sami napravite jer je priprema vrlo jednostavna. Šlag se može koristiti kao samostalni desert, ali uz malo svježeg voća bit će izvrsna slastica. Također, stavlja ga se u kavu ili koristi u pripremi raznih kolača i torti.
Šlag je postao popularan još u 16. stoljeću . Prvi recept za šlag napisao je Cristoforo di Messisbugo davne 1549. godine, a nakon njega šlag su pripremali i papin kuhar Bartolomeo Scappi i Lancelot de Casteau. Oni su ga zvali mliječni snijeg . Bio je vrlo popularan u talijanskim i francuskim dvorcima te se od tamo kao vrhunska poslastica do početka 19. stoljeća proširio cijelim svijetom.
Da bi istukli savršeni šlag potrebno je držati se nekoliko jednostavnih uputa. Ako samo u jednoj sitnici zakažete, postoji velika mogućnost da vaš šlag neće uspjeti. Za početak, odaberite slatko vrhnje za šlag koje sadržava najmanje 30 % mliječne masti, a najbolje je ono s 36 %. Vrhnje dobro ohladite prije pripreme šlaga. Također, ako želite biti u potpunosti sigurni u uspjeh šlaga, ohladite i miješalice miksera ili pjenjaču, ovisno o tome s čim ćete tući vrhnje.
Priprema šlaga
Mikserom ili brzim kružnim pokretima pjenjače dobro istucite vrhnje. Velikom brzinom miješanja zrak se uvlači u čestice mliječne masti koje se povećavaju. Nakon nekoliko minuta, tekuće vrhnje povećat će svoj volumen i počet će se ukrućivati. To je trenutak kada možete dodati razne dodatke po volji, poput šećera, vanilin šećera, kakaa ili cimeta. Šećer će poboljšati čvrstoću šlaga, no pazite da šlag ne tučete predugo jer će se tada on pretvoriti u maslac.
Kada tragovi mješalica postanu vidljivi na površini vrhnja usporite brzinu miješanja, a kada se šlag počne zadržavati na mješalicama tada je vaš šlag gotov.
Preporučamo da ga servirate uz svježe jagode .
U slast!