Ostalo

Namjernica koja ide kao prilog uz gotovo sva jela

Iako je ovaj gomolj nastao u Južnoj Americi, prvo je morao doputovati u Europu da bi se tek onda vratio susjedstvo, u Sjevernu Ameriku.

Press
05.03.2016 15:00

Ne postoji niti jedna zemlja na svijetu koja ne koristi krumpir u svojoj prehrani – nije ni čudno, kada je Europa u kriznim vremenima i neimaštini preživljavala na krumpiru ( uz kupus i repu). Bilo kuhan, pečen, na ploške, pržen ili u pireu, krumpir i dan danas igra veliku ulogu u prehrani naše vrste. U Europu su ga donijeli španjolski istraživači u 16. stoljeću, a danas je četvrta kultura u svijetu po posađenoj površini – Nizozemska prednjači po zasađenim hektarima.

Sastoji se od gotovo 75% ugljikohidrata, najviše škroba, a upravo se u njemu kriju i sve njegove prehrambene vrijednosti. Važno je spomenutu u vitamin C, bakar, kalij, željezo i magnezij, ali je jednako važno znati da se termičkom obradom mnogo tih vrijednih elemenata gubi. No, i dalje su jela s krumpirom neodoljivo ukusna!

Najčešće se priprema kao pire, pommes frittes ( belgijski krumpirići, chips), a u našim krajevima popularan je i restani ( kuhani pa popržen s lukom), ali i kao komponenta njoka, luleka ili knedli.

Brat i sestra iz našeg bijelog tima, Anka i Ivan , ovoga tjedna su dobili zadatak pripremiti punjeni lungić s pekarskim krumpirom, no kako nisu znali kako se priprema, naš chef Špiček im je objasnio. Mi vam prenosimo recept i savjete:

Oprane krumpire ogulimo, narežemo na ploške te blanširamo na vrućem ulju uz dodatak soli i papra po želji. Svježu papriku, luk i špek treba popržiti, a zatim se sve slaže u lim za pečenje – jedan sloj krumpira, zatim povrće i špek, pa ponovno krumpir. Ukoliko je potrebno dodati još malo začina, te sve zajedno ispeći u pećnici na 180 stupnjeva Celzijevih. Ovako pripremljen krumpir savršeno odgovara uz jela od svinjetine i teletine. U slast!