NOŽ ŠEFA KUHINJE
Obično se može pronaći dva osnovna tipa – njemački i francuski. Njemački se savija postepeno, duž cijele dužine oštrice, a francuski ima ravnu oštricu koja se odjednom savija, i to prema vrhu. Nikada nisu duži od 20 centimetara, a koriste se za sve osnovne pripreme, poput rezanja povrća a la julienne. Mora imati široku i čvrstu dršku kako bi stabilno 'sjedio' u ruci kuhara.
NOŽ ZA MESO
Naziva se još i pandler , a prepoznat ćete ga po zavijenoj dršci - ona služi stabilnosti, kako se ruka prilikom siječe mesa ne bi klizala. Oni su obično duljine između 19 i 26 centimetara, a oštrica im je fleksibilna kako bi se meso lakše odvajalo od kosti i hrskavica.
NOŽ ZA FILETIRANJE
Ovo je jedan od najelastičnijih i 'najmekanijih' noževa. Izrazito tanke, ali neizmjerno oštre oštrice, ovaj nož se koristi za filetiranje ribe. Kada se riba filetira, koristiteravan nož i filetirate ju na dasci da je riba u polegnutom položaju.
NOŽ ZA GULJENJE
Ima najkraću oštricu, duljine između sedam i 10 centimetara. Osim za čišćenje, može se koristiti i za fino sjeckanje povrća i voća. Mogu biti tipa tourne ili charteuse
MESARSKI NOŽ
Potpuno je drugačiji od noža za meso - ovaj komad više naliči malenoj sjekirici, te se koristi za siječu i najčvršće životinjske kosti.
Među njima, tu su još i noževi za kruh s nazubljenim oštricama, noževi za sir posebnog dizajna koji izgledaju kao malena lopatica i brojni drugi.
Važno je napomenuti da se noževi ne peru u perilicama, niti se tretiraju vrućom vodom jer se oštrice tako uništavaju i postaju tupe.