Flambiranje je poseban kuharski postupak u kojem već pripremljena jela prelijemo žestokim, najčešće aromatičnim alkoholnim pićima s vrlo visokim postotkom alkohola i zapalimo. Tim načinom pripreme jelima se daje karakterističan miris i okus.
Flambirati se može dva načina:
- Jelo se prelije alkoholom u posudi od vatrostalnog stakla ili porculana i zapali. Posuda s jelom se nagne prema plameniku da je obuhvati plamen. Goruće jelo se iznese na stol.
- Jelo se flambira tako da se alkohol u žlici zapali na plameniku, a zatim polije po jelu.
Najčešće se flambira govedina (posebno chateaubriand i goveđi medaljoni), a može se flambirati i divljač. Jela od mesa i ribe flambiraju se konjakom, viskijem, rumom i džinom, a slatka i voćna jela jakim likerima. Potrebno bi pripaziti i da se kotisti dovoljna količina kvalitetnog alkoholnog pića jer se ne bi smijelo pretjerivati dodavajući još alkohola ukoliko se on isprva ne zapali kako treba. Jelo treba biti vruće prilikom flambiranja, a maslac i šećer pospješuju flambiranje.
Postupak flambiranja izmišljen je krajem 19. stoljeća u velikim francuskim hotelima, gdje su kuharim svojim kulinarskim showom htjeli fascinirati svoje goste i ponuditi im razlog više da odsjednu kod njih. Dodavanje alkoholnih pića u jelo uvijek ostavlja pitanje koliko je alkohola u jelu zapravo ostalo. Ne previše, govore stručnjaci naglašavajući da sav alkohol zapravo ispari tek nakon otprilike pola sata do sad vremena kuhanja.
Izgleda da je Nikola dobro proučio sve načine i pravila flambiranja jer je u kuhoboju protiv Đurđice i Mateje izvukao as iz rukava tezadivio kandidate i članove žirija s odličnim flambiranjem bifteka.
Puno toga se još može naučiti od kandidata i žirija popularnog kulinarskog showa, stoga nemojte propustiti novu epizodu 'Tri, dva, jedan - kuhaj!' u ponedjeljak u 21 sat na RTL-u!