U svjetskoj literaturi spominje se više od 1000 vrsta ove najkultiviranije žitarice na svijetu nakon kukuruza. Sve se riže mogu podijeliti u dvije velike skupine: indijsku, u koju spadaju duguljaste vrste, i japansku, čija je riža okruglasta. Naime, riža se prvobitno uzgajala u Indiji, no danas predstavlja jednu od najkorištenijih žitarica svijeta. Kina i Indija prednjače u svjetskoj proizvodnji riže.
Riža dugog zrna je pet puta dulja nego što je šira. Pri kuhanju se ne sljepljuje nego je svako zrno samostalno i odvojeno (zbog amiloze), što znači da je ova vrsta prikladna za salate, juhe i pržena jela s rižom.
Riža srednje dugog zrna podrazumijeva zrnca koja su dvostruko duža od svoje širine. Ona sadrže podjednake količine amiloze i amilopektina, što znači da se zrnca mogu slijepiti nakon kuhanja. Riža srednje dugog zrna prikladna je za deserte i punjenje povrća.
Riža kratkog zrna sadrži više amilopektina, zrna su debeljuškasta, okruglasta i ljepljiva. Takva riža pogodna je za rižota, suši ili rižu na mlijeku. Najpopularnija na našim prostorima je arborio riža.
Kada bismo ju usporedili s drugim žitaricama, riža ima najveću energetsku vrijednost (100 grama riže sadrži 360 kcal), međutim, lako se probavlja i izrazito je hranjiva stoga se preporučuje kao dijetna namirnica. Smeđa ili integralna riža prehrambeno je mnogo vrjednija od bijele riže. Zadržava dio ovojnice i klicu, zbog čega sadrži više hranjivih tvari. Smeđa riža sadrži 3,5 puta više magnezija, četiri puta više vitamina B1 i vlakana te pet puta više nikotinske kiseline i 1,6 puta više folne kiseline nego bijela riža. Kako smeđa riža sadrži sve svoje prirodne elemente zajedno s ljuskom, ona se sporije razgrađuje i idealan je izbor za sve one koji ne žele nagli inzulinski skok.
U večerašnjoj emisiji Tri, dva, jedan – kuhaj!" Silvijana i Marica će popraviti jelo, a hoće li ovog puta koristiti pravu rižu i pravilno ju obraditi, ne propustite doznati već od 21:40 sati na RTL-u!