Kada su ispod zvona našli staklenku crvenog sastava, pojedini su natjecatelji zabunom pasiranu rajčicu oslovili sokom, pa čak i koncentratom od rajčice, ne znajući da to sve nije "jedno te isto".
Rajčica je oduvijek je bila dio hrvatske zimnice. Njezini se plodovi ubiru ljeti i spremaju za zimske dane. S obzirom da je rajčica nježne teksture, najčešće se priprema pasirana (nakon kuhanja stisnuta kroz aparat za pasiranje) i pohranjuje se u staklenke. Ta je kremasta tekstura umaka uvijek odlična podloga za izradu umaka za tjesteninu (npr. popularni bolonjez), riže (s rajčicama, grahom i sirom), juha ili, npr., shakshouke (arapske poslastice od jaja poširanih u umaku od rajčica).
Pasata je vrlo dominantna i s njom ne treba pretjerivati. Neke pasate znaju biti malo kiselkaste pa obavezno treba pripaziti koliko se i kakvo povrće stavlja u nju: slatko, gorko, kiselkasto... Kiseline i slatkoće se svakako trebaju izbalansirati", objasnio je Tomislav Špiček vrijednosti, ali i trik kvalitete ove namirnice s kojom se kuha u svakom kućanstvu.
Koncentrat od rajčice traži već zahtjevniji proces pripreme. Odlikuje ga visoka kvaliteta, jarko crvena boja te sladak i intenzivan okus. Čest je dodatak svakoj kuhinji, pogodan za pripremu umaka, koji traže lijepu crvenkastu boju (za okruglice ili uz divljač), ili variva i gulaša. Koncentrat je temelj izrade široke palete proizvoda kao što su paste za kuhanje, kečapi i sokovi od rajčica.