To je zbog visoke razine kapsaicina , ulja snažne, ljutearome koja izaziva graške znoja! Iako nekima previše ljuti, peperoncini su zdravi, u umjerenim dozama – popravljaju krvni tlak, poboljšavaju metabolizam, lijeće vrućicu i smanjuje kolesterol. Prepuni su vitaminma A i C, a u njima ćete pronaći i blagotvorne folne kiseline, kalij i natrij.
Peperoncini se u kulinarstvu koriste kao začin, a mogu se posluživati svježi, sušeni ili ukiseljeni. Zbog svog jakog okusa i izrazite ljutine, savršeno komplementiraju mesna jela, razne gulaše i jela s tjesteninom. Brojni ih vole uz gljive, a nećete pogriješiti začinite li plodove mora s malo mljevenog peperoncina.
Siromašni dijelovi Italije, pogotovo jug, često je jeospaghette con aglio, oglio e peperoncino, točnije, tjesteninu s češnjakom, maslinovim uljem i ljutim papričicama. Kao i pizza, još jedno sirotinjsko jelo, recept se proširio po svijetu, pa se danas smatra pravim užitkom jesti domaću tjesteninu zaljučenu aromatičnim papričicama.
Pretpostavlja se da su pepeproncini u Europu došli u 16. stoljeću, kada ih je Kolumbova posada donijela iz Novog svijeta. Talijanska, ali i europska kuhinja od tada više nije bila ista - to dokazuje i Festival peperoncina, koji se na godišnjoj bazi održava u gradu Diamanteu, u već spomenutoj talijanskoj Calabriji .
Pravi znalci će vam dati savjet – ukoliko vam je jelo s papričicama preljuto, nemojte posezati za vodom; eterična ulja se neće otopiti, a vaša usta i dalje će gorjeti. Bolja opcija je mlijeko, jogurt ili neki drugi mliječni proizvod .