Ovo povrće potječe od divljeg kupusa, a neka istraživanja pokazuju da je nastala na području drevne Male Azije, Tek se u srednjem vijeku proširila na Europu, a imala je i važno mjesto u turskoj i talijanskoj kuhinji.
Osim specifičnog okusa i mirisa, cvjetača obiluje brojnim nutritivno zdravim elementima – folnom kiselinom, vlaknima i vitaminom C, a dokazano je da pomaže u regeneriranju jetre, pa se čak preporuča za bolesnike kojima je dijagnosticirana Chronova bolest, ali i pušaćima jer pozitivno utječe na sastav pluća i štiti od karcinoma.
Na našim područjima najčešće se jede u bistrim juhama, zakiseljena u turšiji, blanširana s drugim povrćem ili kao krem juha. U svakom slučaju, važno je ne pretjerati s termičkom obradom – što dulje cvjetača ( kao i ostalo povrće) provede u kipućoj vodi ili na drugoj visokoj temperaturi, gubi svoje dobre i hranjive elemente.
Ukoliko želite dati priliku ovoj izuzetno kvalitetnoj namirnicu, možete je koristiti i u salatama, te kao prilog ukoliko želite izbjeći krumpir ili rižu. Jedna od najukusnijih opcija je kada cvjetaču pripremite zapečenu sa sirom, a recept za to vam donosimo ovdje .