Naravno da ne mislimo na prelijevanje mrkve čokoladom, ali da, mrkva se može glazirati. Kako? Jednostavno – glaziranje je postupak stvaranja staklastog sloja, točnije ocakline na namirnicama. Naziv potiče iz staroengleske riječi glæs ili latinske riječi glaber – oboje označuju nešto glatko što ima odsjaj.
Naravno, svaka namirnica ima svoj način glaziranja – već spomenute torte glazirati ćete čokoladom, a meso peradi njihovim vlastitim sokom tijekom pečenja.
Glazirati se može i korjenasto povrće poput mrkve, pastrnjaka ili repe i to sljedećim postupkom: povrće se nareže na jednolične komadiće, te se u tavi poveže s maslacem, solju i paprom, te žličicom šećera ( može i smeđi). Kako bi se sve sjedinilo, dodaje se voda ili pileći temeljac – važno je ne uliti previše tekućine, već samo toliko da se povrće prekrije. Zagrijavanjem voda isparava, a masnoća iz maslaca se veže sa škrobom i šećerom i stvara sjajnu glazuru.
Još je jedan recept gdje je glaziranje namirnice važno, a to je rižoto. Riža se mora glazirati na masnoći jer škrob određuje njenu konzistenciju, koja za rižoto mora biti kremasta, a ne zbita. To se postiže uz kvalitetan maslac i postepeno dodavanje tekućine.
Jeste li se ikada okušali u glaziranju?