Zagovornici ovog načina prehrane napominju da ako u jednom obroku pojedete nespojive namirnice time produžujete njihovo probavljanje u organizmu, što će vjerojatno prouzročiti nakupljanje neprobavljene hrane u probavnom traktu i kao rezultat izazvati debljanje. C ilj odvojene konzumacije prehrane upravo je poboljšanje i ubrzavanje probavnih procesa bez gomilanja organizmu nepotrebnih tvari.
Smisao je ove teorije da se za probavu određenih namirnica trebaju stvoriti odgovarajući uvjeti. To znači da je, na primjer, za razgradnju bjelančevina potrebna kisela okolina, a apsorpciji ugljikohidrata najbolje odgovara alkalna okolina. Kada se za obrok uzimaju namirnice koje istovremeno sadrže veliku količinu bjelančevina, masti i ugljikohidrata događa se da se jedna tvar probavlja, a druge ostaju kao teret i stvaraju neugodu u želucu, negativno utječu na metabolizam i povećavaju mogućnost stvaranja masnog tkiva.
Herbert Shelton , američki stručnjak za prehranu, prvi je koji je formulirao pravila spajanja namirnica kako bi izbjegao problem s otežanom probavom. Hranu kao što su kruh, krumpir, grašak, banane i datulje, odnosno bogatu ugljikohidratima on ne preporučuje kombinirati s namirnicama izražene kiselosti poput limuna, naranče, grejpa i drugih kiselih namirnica.
Bjelančevine spadaju u vrstu sastojaka koje treba konzumirati odvojeno od ugljikohidrata. Stoga orašaste plodove, meso, jaja, ribu, sir i mlijeko jedite odvojeno od kruha, tjestenine ili kaša. Višak bjelančevina u obroku također će usporiti ili otežati probavu.
Kiselo voće po njegovu mišljenju ne ide zajedno s namirnicama bogatim bjelančevinama. Stoga je ananas, višnje, kisele šljive i jabuke bolje jesti odvojeno od mesa, jaja i orašastih plodova.
Osim samih kombinacija namirnica, Herbert Shelton je preporučio među obrocima raditi minimalne razmake od 2 sata kako bi se hrana uspjela probaviti, a prije samog obroka popiti čašu obične ili gazirane vode.