Postoje određene vrste mesa koje i sami nutricionisti hvale, kao npr. piletina i puretina. Obje 'ptice' neće uništiti organizam koliko bi to učinile 'crvene'vrste mesa, već naprotiv poboljšale njegov rad.
Domaća purica izvrstan je izvor proteina i sadrži malo masti. Obrok nemasne, pečene puretine od 140 g sadrži otprilike oko 7 g masnoće. Puretina je zapravo rijetka vrsta mesa za koju se može reći da je apsolutno "zdrava", pa se preporučuje i bolesnicima. Lako se i brzo probavlja te je prikladna i za starije osobe.
Nije tajna da je bijelo meso puno zdravije od crvenoga. Stoga je piletina, ukoliko ju niste pržili u dubokom ulju, odlična alternativa crvenom mesu. Sadrži malo masti i prilično je ukusna. Piletina je odličan izvor proteina i jeftinija je od teletine. Samo pripazite, kod piletine uvijek postoji rizik od infekcije bakterijom E. coli. Stoga pileće meso dobro očistite, pripremite i skuhajte. Nije najzdravija niti piletina s roštilja, jer tako pripremljeno meso sadrži potencijalno štetne amine koji povećavaju rizik od karcinoma.
Povijesno gledano, putovi puretine i piletine bitno se razlikuju. Piletina potječe iz Azije prijeviše od 4000 godina. U povijesti je znala bitiluksuz na stolovima, a nekadačak iomražena. Puretina potječe iz Sjeverne Amerike i Meksika, a bila je sastavni dio prehrane tamošnjih starosjedilaca. U Europu ju je donio Kolumbo i smatrala se kraljevskom hranom. Ubrzo se međutim našla i na stolovima nižih staleža.
Koja je usitinu bolja, puretina ili piletina, zdravstveno je svejedno. Na nama je da izaberemo...