Dobiva se najčešće od zadnjih svinjskih nogu, a za njegovo pravilno sušenje i pripremanje za konzumaciju potrebno je mnogo vremena, mnogo strpljenja i mnogo – soli! U Dalmaciji veliku ulogu igra i snažna bura, a svi pršutari svoje komade rezati će isključivo s oštrim noževima kako se meso ne bi potrgali, te kako bi ostalo najbolje arome.
Sušenje i zrenje traje otprilike godinu ili godinu i pol, ali nakon toga u kontroliranim uvjetima čitavi pršut može trajati i puno duže. Osim što se koristi na hladnim platama, pršut je česta namirnica i u glavnim jelima.
Odlično se spaja s tjesteninama pa je tako odličan za punjenje tagliatella ili kao dodatak na pizzi, a njime se mogu puniti ili omotavati lignje, pileća ili pureća prsa ili pljeskavice. U Istri u vrijeme kada niču mlade šparoge tradicionalno se omotava oko ovih biljaka i prži na tavi.
Ono što je najvažnije jest paziti na sol koje u pršutu ima mnogo - prilikom pečenja ona se dodatno oslobađa i vaše jelo može biti preslano ako ne obratite pozornost na to.