Ime tatarski' moglo bi datirati izlegende 19. stoljeća prema kojoj su za ovaj specijalitet zaslužni Tatari, koji su sirovo i žilavo konjsko meso različitim metodama mljeli i omekšavali kako bi ga mogli jesti. Sitno sjeckani i bogato začinjeni sirovi odrezak kakav jedemo danas miljama je daleko od toga, ali i dalje se pretpostavlja kako je naziv mogao doći iz tog dijela povijesti.
Umak od jaja i octa, koji se pojavio početkom stoljeća nosio je naziv tartare' , a sve što se s njim serviralo bilo je u francuskim jelovnicima u velikim hotelima početkom 20. stoljeća navedeno kao a la tartare' . Imese brzo prenijelo na mljeveno goveđe meso servirano sa sirovim žumanjkom i umakom sa strane, sve dok u jednom trenutku steak tartare' nije postao ovakvim kakvim ga poznajemo danas – bez tartarskog umaka sa strane.Izraz 'tartar' u današnje vrijeme se odnosi na sve vrste usitnjenog sirovog mesa ili ribe poput lososa, tune i janjetine.
Tatarski biftek zahtijeva posebnu tehniku struganja mesa i odstranjivanja svih žilica, te dodavanja senfa, žutanjka, peršina, maslinovog ulja, tabasca, limuna, kapara i konjaka. Od svega toga se dobije jedna fina pasta koja se poslužuje na tamni kruh ili tost.
Isto je kazao i chef Mate Janković , koji je Badi i Toci objasnio kako pravilno pripremiti veliki komad lososa u tartaru. Na što su supružnici trebali paziti i jesu li ovaj umak dobro pripremili, pogledajte sami u priloženom videu.