Ostalo

Sitna pernata divljač kao delicija na stolu

Prema Zakonu o lovu, divljač se dijeli na krupnu i sitnu. U prvu skupinu ubrajamo jelena, srnu, divokozu, divlju svinju i mrkog medvjeda, a u drugoj su kuna, lasica, zec, fazan, jarebice, prepelice, šljuke, divlji golubovi, guske, patke i brojne druge vrste. Ključ pripreme divljači je u omekšavanju mesa.

Press
26.05.2016 16:08

Nakon lova divljač se obično držala na suhom i zračnom mjestu određeno vrijeme kako bi meso omekšalo uslijed stvaranja mliječne kiseline. Danas tu istu funkciju imaju razne vrste rasola i marinada, kojima je najvažniji sastojak ocat. Uz njega u određenim omjerima dolaze i voda, vino, korjenasto povrće i začini poput lovora, klinčića i zrna papra. Rasol se prokuha, a zatim prelije preko mesa, koje se marinira nekoliko dana uz povremeno okretanje.

Pernata divljač su one ptice koje slobodno žive u prirodi, a mnoge se love za prehranu poput fazana, jarebica, prepelica, divljih golubova, guski... U večerašnjoj epizodi natjecatelji showa Tri, dva, jedan – kuhaj!" pod zvonom naći upravo fazana, kojeg lovci i ljubitelji mesa oslovljavaju kao kraljem peradi.

Po vanjskom izgledu, odnosno po boji perja, jasno razlikujemo mužjaka od ženke fazana . Mužjak je jarkocrvene boje s crnim pjegama, glava i vrat su tamnozeleni s crvenom kožom oko očiju, trbuh je crn, a rep smeđ s crnim poprečnim prugama. Meso fazana smatra se najukusnijim među pernatom divljači. Odlično je za pripremanje mnogobrojnih kulinarskih jela. U 100 g fazanskog mesa ima 104 kalorije, a sadrži 20,9 g proteina i 2 g masti. Kod pečenja se preporučuje da se tijelo obložiti odrescima slanine, koje treba pričvrstiti čačkalicama.

Meso poljske jarebice je vrlo ukusno i zdravo, pogotovo meso mlade jarebice kada se priprema na roštilju ili ražnju na žaru od vinove loze. Pečena jarebica u pećnici se priprema na isti način kao i za roštilj, uvije se u vinove listove i obloži tankim režnjevima dimljene slanine, uveže bijelim koncem ili probode šipkom. Služe se garnirane s pečenom slaninom, limunom i prilozima od povrća.

Meso šljuke i iznutrice (jetra, želudac i crijeva) predstavljaju pravu poslasticu. U 100 g mesa od šljuke ima 102 kalorije, a sadrži 21 g proteina i 2 g masti.

Kod divlje patke je znatno veći udio jestivih mišića grudnog koša (prosječno 187 g čistog mesa), a manji na bataku i leđima. Meso divlje guske je također vrlo ukusno. Stariju gusku treba dinstati, a mlađa je ukusnija kada se peče. Mnogi će lovci savjetovati da divlju gusku držite 24 sata u marinadi prije pripreme.