Ostalo

Sličan peršinu, ali ima više ljekovitih svojstva

Malo biljaka daje i list i plod kao začin primjenjiv u svjetskim kuhinjama, a korijander je po tom pitanju nedvojbeno najčešće upotrebljavan začin u obje forme.

Press
17.02.2016 11:29

Korijander je biljka koja potječe iz Južne Europe, odnosno iz Maroka, te Srednje i Južne Amerike. Neki ga nazivaju i kineskim peršinom jer izgledom podsjeća na peršin. Ima veoma nježan, specifičan slatkasti ukus koji podsjeća na mješavinu limuna i kadulje.

Korijandar se koristi za začinjanje keksa i kolača, npr. medenjaka, dizanih tijesta za kruh te raznih mesnih i povrtnih jela. Smatra se da potiče apetit. Listovi korijandra koriste se uglavnom u azijskim, poglavito indijskim jelima.

Dok se u Europi većinom koristi sjeme, u Latinskoj Americi, Aziji (chutneyi curry)i južnom Portugalu koristi se većinom list korijandera i to ponajviše za salatu ili uz jela od sira,ili pak u meksičkim umacima poput salse i guacamole, baš kao što su ga Franka i Mirna koristile u svojim prilozima uz rebrica.

Sjeme se prije upotrebe samelje jer inače miriši po sumporu i gorčini. Usitnjeno sjeme se koristi i u pripremi krekera, u jelima sa zeljem, koštuničavim voćem i tikvicama.

Osim što se primjenjuje kao začin, korijander ima mnogo pozitivnih učinaka na zdravlje. Od davnina se koristi u pripravcima za uklanjanje probavnih smetnji i nadutosti, no ujedno čisti organizam od toksina i teških metala, prirodni je lijek za anemiju, ublažava artritis i reumu, smanjuje razinu kolesterola i šećera, liječi usne čireve i čuva zdravlje očiju.