Krumpir je biljka porijeklom iz južnoameričkih Anda u kojima se uzgajao i prije osam tisuća godina, a u Europu su ga donijeli španjolski istraživači u 16. stoljeću. Kroz povijest je bio važan izvor hrane u cijeloj Europi, pogotovo zbog toga što je njegov uzgoj lagan i jeftin, a raste čak i u lošim klimatskim uvjetima. Za njegov uzgoj nije potrebno umjetno gnojivo niti pesticidi, te je prva namirnica koja je uspješno uzgojena u svemiru.
Krumpir je dobar za zdravlje pod uvjetom da ga ne pržite, a sadrži sastojke koji štite od bolesti srca i krvnih žila, te bolesti dišnih puteva i raka. Također, sadrži poseban sastojak, kukoamin, koji štiti od visokog tlaka. To je jedna od najhranjivijih biljaka svijeta, a zanimljivo je da ima manje kalorija od kruha, riže i tjestenine. Krumpir sadrži više kalija od banane i više iskoristivog željeza od bilo kojeg drugog povrća. Dobar je izvor vitamina B i C, magnezija, fosfora i niacina, a ne sadrži masnoće i kolesterol.
Ovu mnogostranu, ali skromnu namirnicu možete pripremiti na mnogo načina, a svi su vrlo jednostavni. Krumpir možete peći u pećnici ili ispod peke, samog ili uz komad mesa, možete ga pržiti na ulju ili kuhati. Od kuhanog krumpira napraviti pire ili ga pak dodati u razna variva. Uz dodatak luka napravite restani krumpir, a s pancetom izvrsni pekarski krumpir.Možete ga naribati pa od njega raditi popečke ili ga narezati na tanke kriške i napraviti domaći čips .
Tom su se idejom vodili i sestra i brat, Tihana i Nikola, kada su za kuhoboj izabrali pripremiti čips uz steak u zelenom papru. Matu Jankoviću se ta ideja nije dopala - smatra da je domaći čips prebanalan prilog na polovini sezone te da se natjecatelji trebaju više potruditi kada kuhaju u tako važnom trenutku kao što je kuhoboj.