Ostalo

U Francuskoj nacionalni specijalitet, a kod nas nepravedno zanemareni

Puž je prisutan u čovjekovoj prehrani još od prapovijesti kao sinonim za jednostavan plijen, a ponekad se koristio i kao luksuzna namirnica, rezervirana samo za elitu.

Press
01.10.2017 14:33

Puževe su jeli Grci i Rimljani te ih i uzgajali u tu svrhu, dok danas u pojedinim zemljama predstavljaju nacionalni specijalitet. No, u mediteranskim zemljama je ovaj mekušac prisutan u pikantnim umacima od češnjaka, rajčice, mljevenog svinjskog mesa, u "salsi" od slanih ribljih fileta ili s pršutom i bijelim vinom.

Puž je zahvalna namirnica u kuhinji jer podnosi mnoge različite začine i aromatično bilje, i lako se sparuje s različitim vinima. Siromašan je masnoćama , bogat bjelančevinama , a njegovo meso sadrži puno mineralnih soli i esencijalnih aminokiselina . Puž je niskokalorična hrana i smatra se dijetetskom namirnicom visoke kakvoće, a za njega se vežu i afrodizijačka svojstva .

Poznati TV kuhar i član žirija showa 'Tri, dva, jedan – kuhaj!', Tomislav Špiček , voli pripremati puževe. Svake sezone showa savjetuje natjecatelje kako pripremati smrznute puževe, kako tretirati one iz konzerve, a kako one tek 'ubrane' u vrtu. Međutim, Špiček je i sam na svojoj koži naučio sve ove savjete kada je pripremio puževe kao iznenađenje za svoje roditelje.

Kuhanje sam zavolio u sedmom razredu na satu domaćinstva. Tamo smo učili kuhati jednostavna jela, no ja sam svoje roditelje htio iznenaditi puževima. Najprije sam ih nabrao, čistio tri dana, skuhao u slanoj i zakiseljenoj vodi, pobrašnio i pofrigao u vrućem ulju. Bili su jako žilavi, da ih se nije moglo jesti. Susjed Zlatko je došao i probao. Dugo, dugo je žvakao i samo je mrmljao kako je dobro", prisjeća se Špiček svog prvog susreta s puževima koje je prošlo neslavno jer tada nije još znao da se puževe treba dinstati da bi bili mekši.