Azijska kuhinja zapravo je puna vrlo zdravih jela. Kineska, japanska, korejska i dio indijske hrane sadrži puno povrća i ribe, a zajednički im naziv svakako mogu biti riža i rezanci. Međutim, daleko poznati su azijski umaci.
Slani, slatki, kiseli i ljuti okusi u raznim kombinacijama posebnost su jela azijske kuhinje. Specifičan okus ovim jelima daju posebno pripremljeni umaci među kojima su soja umak, ljuti tajlandski umak, slatko-kiseli umak, teriyaki umak, wasabi, curry umak i drugi.
Sojin umak široko je korišten japanski začin čija je popularnost odavno prerasla granice istoka te je danas sastavni dio svih nacionalnih i modernih kuhinja. Dobiva se fermentacijom soje uz dodatak soli i raznih drugih žitarica. Postoje mnoge vrste sojinog umaka, a najčešće se ističu shoyu i tamari (razlikuju se u sastojcima od kojih se proizvode, načinu proizvodnje, okusu ali i povijesti nastanka). Priča o soja sosu govori da je u 13. stoljeću budistički redovnik donio shoyu iz Kine u Japan, a ističe se činjenica da je bogat aminokiselinama te da sadrži mikroorganizme koji su nam potrebni za prirodnu fermentaciju u crijevima.
Riblji umak ima poseban slani okus i opor riblji miris koji kuhanjem polako nestaje, a ostavlja punoću okusa u jelu.
Slatko-kiseli umak je osvježavajuć, sličan našoj šalši i odličan je dodatak pečenom mesu ili prilozima, a kombinacije voća, povrća i začinskog bilja koje se rabe gotovo su bezbrojne. Ima kašast izgled, a taj prepoznatljiv okus dobiva se dodatkom šećera i limunova soka ili octa.
Teriyaki umak je ukusan, bogati tradicionalni japanski umak baziran na mirinu (rižinom vinu). Najbolje ga je upotrebljavati kao marinadu za piletinu, junetinu, losos ili kozice prije grilanja na otvorenoj vatri ili pečenje u pećnici. Možete ga jednostavno samo preliti preko tjestenine ili ga pomiješajte s maslinovim uljem i poslužite kao dressing za salate. Može se upotrebljavati kao dip, za grilanje, kao marinada, za stir-fry i kao glazura.
Wasabi je jestiv, blijedozelen korijen biljke i ima okus poput hrena, pa se koristi svježe nariban ili se priprema u pastu koja se zatim koristi u pripremi sashimija ili sushija. Također se može osušiti i samljeti u svijetlosmeđi prah.