Najčešće se sastoji od koromača, maslačka, kostriša, divljeg poriluka, lavljeg zuba, raštike, cimica i medvjeđeg luka. Ponekad se dodaju i blitva i koprive – najvažnije je samo da je svo bilje sezonsko i samoniklo.
Priprema se na lešo, uz ribu, ali može se jesti i kao salata. Najbolja je u proljetno doba, jer tada ima najviše samoniklog bilja. Ukoliko je ipak odlučite pripremati zimi, gorčinu ubijte laganim i brzim prokuhavanjem i dodavanjem jednog krumpira.
Danas je brojne domaćice rade kao varivo uz heljdu, ječam ili grah, na mlijeku kao špinat ili kao pesto za jela s tjesteninom. Mišancija je, također, česti sastojak u brojnim nabujcima, tartovima i štrudlama, a neki je stavljaju i u vegetarijanske lazanje.
Mišanca je važna jer se sastoji od potpuno rirodnog izvora vitamina i minerala, te zdravih vlakana - ta kombinacija pomaže u borbi protiv alergija i slabog imuniteta, te čovjeku daje uravnotežen unos hranjivih namirnica.
Može se kupiti na tržnicama, a ovisno o godišnjem dobu se mijenjaju i biljke koje ćete zateći unutra. Kako vi najviše volite pripremati mišanciju – podijelite recepte s nama!