1. Alkohol je obavezan u fritulama
Fritule naizgled izgledaju jednostavne za pripremu, no zapravo su, kako kaže Tea, vrlo zeznute. Njihov okus treba biti pjenast, a tekstura mekana, čak i nakon nekoliko sati 'stajanja'. U smjesu od brašna, suhog kvasca, slane tople vode i jogurta treba staviti i malo alkohola, najbolje travaricu. Razlog? Da tijesto tijekom pečenja u dubokom ulju ne popije masnoću! Žiri je napomenuo nekoliko stvari – smjesa je gotova kada se pri miješanju (ručno, najbolje kuhačom) odvaja od stjenke zdjele i ako se na površini sjaji (znak da se stvara gluten), tijesto treba ostaviti 30-40 minuta na miru kako bi kvasac odradio svoje, paziti na temperaturu ulja u kojem se peče tijesto jer fritule mogu izgorjeti izvana, a ostati sirove iznutra ako je ulje prevruće, odnosno mogu popiti masnoću ako je ulje hladno.
2. Što je izomalt?
Izomalt je bijela kristalna substanca bez mirisa, prirodni šećerni alkohol koji se proizvodi iz repe. Služi kao zamjena za šećer, a u opticaju je od 1983.g. Zbog male energetske vrijednosti osobito je prikladan za uporabu kod dijabetičara. Koristi se za pripremu tvrdih bombona, žvakaćih guma, sladoleda... U trećoj epizodi natjecatelji su od izomalta trebali napraviti šećernu skulpturu za svoju slasticu. Na stolu ih je dočekala zdjelica s izomaltom. Jedino što su trebali napraviti jest da ga otope s malo vode u loncu. Samo otopiti na vatri, ali ne i miješati i prokuhati. Kada se formira tekuća smjesa, izomalt treba izliti na papir za pečenje i fotmirati figuricu po želji, najbolje slastičarskim kistom. Tijekom topljenja izomaltu se mogu dodati i umjetne boje jer je on po prirodi proziran.
3. Kako funkcionira želatina?
Natjecateljica Jasna u svojoj je torti koristila želatinu kako bi joj se krema u torti brže stvrdnula. No to se nije dogodilo, pa se torta počela 'topiti' pred žirijem i gubiti formu. Zašto? Čini se da je bio problem upravo u želatini. Naime, želatina je aditiv iz kategorije ugušivača, sastavno je 85% bjelančevina i ima vrlo malo kalorija. Na tržištu se želatinu može naći u obliku praha, listića ili pločica, a dovoljno ju je otopiti u mlakoj vodi. Ima veliku sposobnost bubrenja (može primiti 9 puta veću količinu vode od vlastite težine), no na temperaturi iznad 70C gubi svojstvo želiranja. Ako se koristi u smjesi s puno šećera, ona može usporiti stvrdnjavanje smjese. Što više šećera ide u recept, to će mekši biti gotov proizvod.
4. Zašto je sol potreba u slasticama?
Žiri je i u ovoj epizodi naglasio kako u svim slasticama kronično nedostaje soli. Kako tvrde, dodavanjem prstohvata soli pospješuju se nekoliko stvari – tučeni bjelanjci će biti čvršći i imat će bolju strukturu, baš kao i tijesta od brašna i vode koji će se lakše i podići, ali i time pojačati slatkoća i drugi okusi.
5. Špičekov savjet zlata vrijedan
Špiček je odmah pohitao kada se na radnoj jedinici Marijane i Tomislava dogodila drama zbog propalog kolača. Kad je panika za pultom, najbolje je stati na loptu i smiriti se, te početi sve ispočetka!"