Dok su još ne tako davno slovili za neodoljiv dodatak koji 'stanuje' samo u luksuznim obiteljskim kućama, raskošnim vilama i vikendicama ili pak većim stambenim kompleksima, vanjski bazeni danas su nezaobilazan trend koji se pojednostavljenim načinom izgradnje i primjenom pripadajućih novih tehnologija može prilagoditi financijskim mogućnostima i željama svakog pojedinačnog klijenta.
Za postavljanje vanjskog bazena uvjet je veće dvorište ili terasa.
Uz nedvojben relaksacijski i zdravstveni učinak, bazeni danas sve više postaju i središnjim mjestima druženja s prijateljima i obitelji, a predstavljaju i jedan od faktora koji podiže cijenu svake nekretnine.
Kao i svaki drugi dio interijera ili eksterijera neke kuće, i ovaj prostor valja dobro osmisliti i učiniti ga što je moguće funkcionalnijim, ugodnijim i ljepšim – stoga donosimo nekoliko ideja i savjeta za stvaranje atraktivne vizure i namještanje prostora kako unutarnjih tako i vanjskih bazena.
Za postavljanje vanjskog bazena uvjet je veće dvorište ili terasa, a dobro ga je, zbog infrastrukture (postojeće instalacije vode, struje..) i kasnije praktičnosti postaviti što je moguće bliže kući. Također, važno je do njega osigurati i nesmetan prolaz u vidu popločenih ili pošljunčanih stazica.
Prostor oko bazena, s pripadajućim vrtnim namještajem i eventualno ostalim elementima (roštilj, šank na otvorenom...), trebalo bi vizualno uskladiti s vanjskim izgledom samog objekta – primjerice, za stare, kamene mediteranske kuće i vikendice sa zelenim prozorima predlažem da se bazen i okolni prostor urede u istim tonovima – kamena popločenja, zeleni suncobran i jastučići na drvenoj vrtnoj garnituri...
Uz objekte čije su fasade pastelnih boja, predlažemo razmotriti upotrebu keramičkih pločica sličnih tonova, kao i varijante mozaika, uz vrtni namještaj od kovanog željeza.
Danas je moguće birati između betonskih, montažnih i poliesterskih bazena, različitih oblika, ravnih, zaobljenih ili kombiniranih dna, ali i boja. Valja istaknuti kako su danas u priobalju i područjima uz jezera i rijeke posebno u trendu bazeni konstruirani na način da stvaraju privid da se voda iz bazena vizualno stapa s pogledom na prirodnu vodu iz okoliša.
Bez obzira o kojoj vrsti i obliku bazena je riječ, za sve vanjske bazene savjetujem ostaviti dovoljan okolni prostor koji može poslužiti i za druge sadažaje i aktivnosti, poput organiziranja druženja i proslava.
Ako iz nekog razloga nema dovoljno mjesta za 'stazu', uz bazen je na tom mjestu dobro postaviti betonsko ili drveno korito sa posađenim biljem – ako želite veća stabla, iz praktičnih razloga savjetujemo izbjegavanje bjelogoričnih drva kao i svih biljaka koje češće gube lišće.
Kako su vanjski bazeni smješteni u prirodu, danas su, uz tradicionalne bazenske keramičke pločice i beton koji se koloritom nastoje što je moguće više vizualno 'stopiti' s okolišem, sve traženije i drvene podne obloge. Isti trend se zamjećuje i kod izbora vrtnog namještaja – veći stolovi i udobne sjedalice, uključujući i viseće, od prirodnih materijala i njihovih izvornih boja ili pak u bijeloj boji koja sugerira čistoću i jednostavnost, predstavljaju danas neke od traženijih rješenja.
Pripadajući drveni suncobrani većih dimenzija, s bijelom tkaninom poput jedra, izvrsno se uklapaju u mediteranske prostore, ali i uz bazene na terasama urbanih stanova. Za one koji vole egzotičniji 'štih' predlažem vrtni namještaj kolonijalnih linija tipičnih za određena azijska područja, a kao posebno pogodne materijale za vanjske prostore ratan i tikovinu jer dobro podnose vlagu.
Drvene ležaljke s udobnim velikim jastucima i prozračnim bijelim bladahinima dobit će poseban sjaj ako se u kasnim popodnevnim satima oko njih razmjeste baklje od bambusa ili veći broj manjih željeznih ili drvenih svijećnjaka... Za poseban ugođaj vanjskih bazena, svakako predlažem dobru unutarnju bazensku rasvjetu, a dodatnu rasvjetu 'strateški' razmjestiti u okolno zelenilo ili je ugraditi u podove vrtnih puteljaka.
Vrlo će atraktivno izgledati i više manjih svjetiljki etno-linija (poput starinskih petrolejskih lampi) u krošnjama drveća. Ako prostor bazena nije dovoljno sakriven od pogleda, predlažem upotrebu drvenih ograda/paravana s biljkama penjačicama, ili čak betonske zidove s nišama u koje se može posaditi bilje koje ne zahtijeva mnogo vode i dobro podnosi vrućinu.