Ostalo

Kako se skromna pogača pretvorila u pizzu

Kada su pekari u Napulju na tanko tijesto stavili umak od rajčice, sir i ribu, nitko nije ni slutio da će skromna pogača nekoliko stoljeća kasnije postati svjetski gastronomski hit.

RTL
26.05.2014 21:43

Sve o našem kulinarskom showu možete saznati na internetskoj stranici 321.rtl.hr

U 17. stoljeću na jugu Italije u Napulju pekari su tanki komad tijesta - pizzu počeli nadijevati umakom od rajčice, sirom i ribom. Tada nitko nije slutio kako će u 20. stoljeću ta skromna pogača postati najpopularnije jelo na svijetu.

"Po standardima koje su Talijani propisali prava talijanska pizza mora biti promjera 32 i 34 cm, strogo su propisani sastojci koji trebaju biti, po njima, po onoj varijanti kako su imali namjeru zaštititi pizzu... Elementarna pizza je margharita - tijesto, paradajz i sir, a sve ostalo je stvar ukusa, što netko voli dodati na pizzu", rekao nam je Josip Dujmić , vlasnik pizzerije "Karijola" u Zagrebu.

"Kad se esencijalno napravi smjesa za tijesto, ono mora odraditi prvih sat, sat i pol vremena da se volumen digne za skoro 50 posto. Nakon toga se rade kugle, količine koje su potrebne za jednu pizzu i one moraju još sat i pol vremena biti u frižideru da i one povećaju volumen za 50 posto", dodao je gospodin Dujmić.

Imate li preporuku za ljude koji doma sami pripremaju pizzu?

"Prvenstvo da što je moguće više razvuku tijesto, da im bude što tanje i da ne pretjeruju sa sastojcima. Svi doma kada rade pizzu, rade istu grešku, stavljaju puno više toga da ne bi bila siromašna. Ideja pizze jest ta da se sve izbalansira, da odnos tijesta i drugih sastojaka bude u pravilnom odnosu", zaključio je vlasnik pizzerije "Karijola" u Zagrebu.

Sve o našem kulinarskom showu možete saznati na internetskoj stranici 321.rtl.hr , a pratite nas i na Facebook stranici te Twitteru.