Iako svaki dan treba biti taj kada će se govoriti o intimnom zdravlju žene, ono se posebno tematizira u listopadu, mjesecu posvećenom borbi protiv raka dojke i podizanju svijesti o ženskom zdravlju. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj svaki mjesec od raka dojke umre 90 žena, a svaki treći dan jedna žena umre od raka vrata maternice. U prevenciji je spas, i to u onoj još u ranoj mladosti! Redovito raditi samopregled dojki, odlaziti na ultrazvuke, redovito odlaziti na ginekološke preglede i u konačnici, obzirom na problem, postupati po preporuci liječnika. Mnoge žene prve ginekološke preglede još uvijek rade sredinom dvadesetih godina umjesto da to prvi put učine dolaskom menstruacije. Je li problem u sramu, strahu ili neinformiranosti? Žensko zdravlje ne smije biti tabu te kao društvo trebamo odigrati svi svoju ulogu u tome. Zbog toga smo o ginekološkim pregledima porazgovarali s mladom ženom, influencericom i vizažisticom Anom Ude koja je brigu o svom zdravlju još od puberteta stavila na listu prioriteta. Progovorila je i o trudnoći s kćerkicom Evom i priznala kako taj period, kao i onaj nakon poroda, nije bio nimalo lagan.
S koliko ste godina prvi put otišli na ginekološki pregled?
Ako me sjećanje ne vara, sa 17 godina.
Na čiji poticaj je to bilo - mamin, tatin, sestrin, prijateljičin ili pak vlastiti?
Ponajviše vlastiti.
Koliko često odlazite na preglede kod ginekologa?
Ako nema potrebe da to bude češće iz nekog zdravstvenog razloga, onda jednom godišnje.
Kao mladoj ženi, je li vam intimno zdravlje na listi prioriteta?
Jako mi je bitno i izuzetno sam zahvalna što po pitanju toga dosad nisam imala većih poteškoća.
Mnogo žena ima strah prije odlaska kod ginekologa, je li taj strah bio prisutan i kod vas?
Osjećaj straha ili nelagode do sad kod mene je l najviše ovisio o liječnicima s kojima sam se susretala. Imala sam boljih i lošijih iskustava, ali otkako znam da sam u dobrim rukama dr.Gršić-Burić, baš se veselim pregledima kod nje.
Što svakodnevno radite kako bi održali ili pak poboljšali svoje intimno zdravlje?
Ništa specijalno, trudim se živjeti zdravo i održavati higijenu, pijem vitamine i redovito se kontroliram.
Što smatrate, je li intimno zdravlje žene još uvijek tabu tema?
Meni nije, ali mnogima nepotrebno je, i mislim da je bitno za mlađe generacije da radimo na poboljšanju te situacije.
U mjesecu smo borbe protiv raka dojke, radite li samopregled i koliko često?
Radim, ali vjerujem da bih mogla češće pa mi je drago da postoje podsjetnici poput ovog mjeseca da me malo 'poguraju'.
Budući da ste majka djevojčice, smatrate li da ćete biti jedna o onih majki koja će s kćeri otvoreno razgovarati o problemima, ali i prevenciji bolesti što se tiče intimnog zdravlja?
Apsolutno! Pričam već sada s njom o svemu otvoreno i radim na tome da se ničeg ne srami i da zna da mi se uvijek može obratiti vezano za bilo koju temu.
Imate iskustvo poroda i trudnoće. Pamtite li to razdoblje života kao stresno ili pak ono koje vas je ispunilo? Žene imaju različita iskustva, a kakvo je vaše? Postoji li nešto što biste promijenili?
Imala sam tešku trudnoću zbog mnogih faktora i nažalost, nisam mogla puno utjecati na njih pa nemam ni za čime žaliti. Ali sam uvijek bila 'ljubomorna' na one trudnice koje odrade trudnoću skoro pa bez simptoma i aktivne su do samog kraja. Nisam bila te sreće, ali sam brzo nadoknadila aktivnošću nakon poroda pa sad znam da si ne treba ništa predbacivati. Za trudnoću, porod, a i dio nakon poroda (dojenje, neispavanost, itd.) je zaista potrebna ogromna snaga i smatram da žene trebamo biti itekako ponosne na to.