Čimpanze koje žive u divljini, planiraju sebi doručak, tvrdi tim znanstvenika predvođen Karline Janmaat iz Odjela za primatologiju instituta Max Planck za evolucijsku antropologiju u Leipzigu, koji je pratio pet odraslih čimpanza u nacionalnom parku Tai u Obali Bjelokosti 275 dana.
Kad bi životinje naišle na drvo bogato zrelim voćem, koje vole i druge životinje, poput smokava ne samo da bi se utaborile u blizini nego bi se budile za doručak ranije nego inače.
"Njihovi konkurenti za zrelo voće nisu druge čimpanze nego manji majmuni i ptice", objasnila je Janmaat dodajući da su čimpanze kretale na doručak u vrijeme kad je ostatak stanovnika šume još duboko spavao.
Gladne čimpanze često su bile na nogama i prije zore i uočeno je da su se to ranije dizale što su dalje spavale od zrelog voća.
"Otkrili smo da čimpanze ne žive samo u ovom trenutku i ovdje. One mogu planirati unaprijed svoje aktivnosti što im omogućava da u vrijeme kad nema hrane osiguraju da prve dođu do nje", napisali su znanstvenici u radu objavljenom u američkom znanstvenom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.