Ostalo

Ciparske vlasti 'regrutirale' sove i zmije: Kreće velika akcija spašavanja rogača!

Kukuvije drijemavice i neotrovne zmije novo su i mudro pojačanje ciparskih poljoprivrednika u borbi protiv štakora koji su ugrozili cijenjeni izvozni proizvod Cipra

M.M. - Hina
07.05.2015 13:24

Ciparske su vlasti angažirale sove i zmije kako bi zaštitile stabla rogača, koje je na tome sredozemnom otoku bilo udomaćeno još u doba antike i koje je nekoć bilo važan izvozni proizvod, a sada ga ugrožavaju urbanizacija i štakori.

U travnju su konzervatori u stoljetnim šumicama u blizini obale na južnoj strani otoka počeli postavljati gnijezda sove kukuvije drijemavice , a planiraju i postavljanje zmijskih gnijezda, u kojima bi nastanili uglavnom neotrovne zmije .

Nove metode koriste umjesto otrova za prirodne grabežljivce kako bi držali pod nadzorom populaciju štakora i spriječili oštećivanje stabala.

"Povijesno i kulturološki gledano, rogač je značajan za Cipar", rekao je Menelaos Stavrinides , znanstveni asistent na Ciparskom tehnološkom sveučilištu i nacionalni koordinator projekta. "Karakterističan je za otok i za ljude koji ovdje žive, a predstavlja i važan izvor prihoda", dodao je.

U 60-im godinama plod rogača bio je cijenjeni izvozni proizvod. Cipar je proizvodio u prosjeku 53.000 tona rogača godišnje i bio treći po veličini izvoznik rogača na svijetu. Sjeme rogača koristi se kao zgušnjivač hrane u kuhinji.

Kad se ciparsko gospodarstvo udaljilo od poljodjelstva a zemlja postala financijsko središte, prestala je i proizvodnja rogača. Posljednji podaci potječu iz 2012. i pokazuju da je zemlja proizvela samo 9.000 tona rogača.

Ta sredozemna biljka ne treba veliku pažnju, potrebno ju je samo povremeno obrezati. Međutim, ona ima velikog neprijatelja, crnog štakora, koji gricka koru stabla. Ako se rogač ne kontrolira, štakor može izazvati sušenje i smrt stabla.

Tradicionalne metode zaštite rogača, koje se svode uglavnom na ostavljanje otrova, nisu od velike koristi i predstavljaju prijetnju pticama, gušterima i insektima. Smatra se da je stablo rogača prirodno stanište ugrožene bube koja živi samo na Cipru.

"Uz pomoć sova pustit ćemo da priroda obavi svoje", kaže Lefkios Serghides iz skupine Terra Cypria, konzervacijske udruge koja sudjeluje u trogodišnjem projektu zaštite rogača. "Par kukuvija drijemavica može ubiti do 3.000 štakora godišnje", tvrdi.

Dio programa zaštite smješten je u Anogyri, mjestašcu u kojemu je proizvodnja rogača nekoć bila temelj lokalnog gospodarstva.